Urfa'da Seçmenlere Şok!

Urfa'da Seçmenlere Şok!

Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesine bağlı Öncül köyünde sandıklarının 25 kilometre uzaklıktaki başka bir köye taşındığını iddia edildi.

Urfa'da Seçmenlere Şok!

Akçakale'ye bağlı öncül köyünde ikamet eden seçmenler, 40 yıldır oy kullandıkları sandıkların öncül köyüne bağlı 25 km uzaklıktaki Çömlekçi mezrasına taşınması sonucu mağdur olduklarını ifade etti. Köylüler, yaptıkları bütün itirazlara rağmen hiçbir gerekçe gösterilmeden yapılan bu uygulamanın tamamen haksız bir karar olduğunu savundu.

'KİMSE 25 KM GİDİP OY KULLANAMAZ'
Öncül köyü sakinlerinden Musa Karan, "Ben bu köyde doğdum ve bu köyde yaşıyorum. Yaklaşık 40 yıldır da bu köyde oy kullanıyorum. Ancak geçtiğimiz aylarda köy sandığımızın 25 km uzaklıktaki köyümüze bağlı Çömlekçi mezramıza taşındığını öğrendim. Hemen itiraz dilekçemizi verdik. Ancak itiraz dilekçemiz tam 40 gün sonra cevaplandı. Ardından Şanlıurfa Yüksek Seçim Kurumuna başvurduk. Ancak yine bir netice alamadık. Köyümüzde yaklaşık 500 oy kullanılacak. Konuştuğum bütün köylüler bu seçimde oy kullanmayacaklarını ifade ediyorlar. Kimse seçim için 25 km yol gidip oy kullanmak istemiyor. Sandıkların biran önce tekrar köyümüze geri getirilmesini istiyoruz. Seçimlere az bir süre kala yapılan bu haksızlığın, yetkililer tarafından biran önce düzeltilmesini istiyorum." diyerek yetkililere seslendi.
(Kaynak: Gazeteipekyol)