Ürdün Haberleri

Ürdün haber, Ürdün son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Ürdün - 23.09.2021
ABD'de Yakın Doğu İşleri Müsteşar Yardımcılığına Ethan Goldrich atandı
ABD Dışişleri Bakanlığının Suriye, Ürdün ve Lübnan ile ilişkilerden sorumlu Yakın Doğu İşleri Müsteşar Yardımcılığına Ethan Goldrich getirildi.
Ürdün - 23.09.2021
Ürdün, İsrail'den fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınlarını derhal durdurmasını istedi
Ürdün, İsrail'den fanatik Yahudilerin işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınlarını derhal durdurmasını talep etti.
Ürdün - 23.09.2021
AB, seyahat listesini güncelledi
Son güncellemeyle listede yer alan ülkeler Avustralya, Kanada, Şili, Ürdün, Kuveyt, Yeni Zelanda, Katar, Ruanda, Suudi Arabistan, Singapur, Güney Kore, Ukrayna ve Uruguay oldu.
Ürdün - 23.09.2021
İsrail'in Doğu Kudüs'ü Yahudileştirmeyi amaçlayan yeni politikası: Tapu tescil projesi
Avde, başlangıç için tercih edilen bölgelerde, "gaiplerin mülkleri yasası"nın uygulandığına, Yahudi yerleşim birimlerinin bulunduğuna veya bölgeye ilişkin Ürdün yönetimi sırasında herhangi bir anlaşmanın olmamasına dikkati çekti.
Ürdün - 23.09.2021
Ürdün-Suriye ilişkileri karşılıklı ziyaretlerle yeniden şekilleniyor
Suriye'de olayların patlak verdiği 2011 yılından bu yana Ürdün ile Esed rejimi arasında esen soğuk rüzgarlar, son dönemde atılan karşılıklı adımlarla yerini yumuşamaya bırakırken diplomatik ilişkilerde de ilerleme sürecine girildi.
Ürdün - 23.09.2021
Filistin Alimler Birliği'nden Mescid-i Aksa'ya baskınların "siyasi hedefler taşıdığı" uyarısı
Yasin, Ürdün'e, Mescid-i Aksa'da yaşananlar ve bu ayın başından beri devam eden saldırılar konusunda üzerine düşeni yapma çağrısında bulundu.
Ürdün - 23.09.2021
Ürdün Kralı'ndan Filistin-İsrail meselesi için iki devletli çözüme destek ve Lübnan'a yardım çağrısı
Ürdün Kralı 2. Abdullah, İsrail-Filistin sorununu sonlandırmak için iki devletli çözüm seçeneğinin desteklenmesi ve Lübnan'a uluslararası destek çağrısında bulundu.
Ürdün - 22.09.2021
Arap dünyasından Sudan'daki darbe girişimine kınama
Kuveyt, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Ürdün, Yemen, Mısır ve Katar, Sudan'daki darbe girişimini kınadı.
Ürdün - 22.09.2021
İsrail'de Bennett'ın 100 günü: İdareci Başbakan
Bennett dış politikada ise dikkat çekici ziyaretler gerçekleştirdi ve Ağustos ayındaki ABD ziyaretiyle de yeni bir dönemin habercisi olacak bazı sinyaller verdi. Bunlardan ilki, Temmuz ayında Amman'da Kral Abdullah ile gizlice gerçekleştirilen görüşme oldu. Hatırlanacağı üzere Netanyahu iktidarının son zamanlarında İsrail ile Ürdün arasındaki ilişkiler epey gerilmişti.
Ürdün - 22.09.2021
"Bisküvi ve çikolatanın başkenti" Karaman'dan 5 kıtada 149 ülkeye ihracat
Pandemi süresince OSB'de kapanan firma olmadı Karaman OSB'de 469 firma olduğunu ve bu firmalarda yaklaşık 19 bini aşkın işçi istihdam edildiğini ifade eden Alkan, şöyle konuştu: "Pandemi sürecinde biz gıda üretimi yaptığımız için gıda ve üretim güvenliği ön planda olduğu için, hijyen noktasında, üretimde çalışanların sağlığı noktasında üst seviyede önlemlerimiz vardı. Bundan dolayı hiçbir firmamız olumsuz etkilenmedi. Kapanan, karantinaya alınan bir firmamız olmadı. Dünyada bu süreçte gıdanın ön plana çıkmasıyla bu durum, Karaman'da imalat sektörüne olumlu yönde yansıdı." Alkan, Karaman'dan dünyanın dört bir yanına ihracat yapıldığının altını çizerek, "Asya ve Afrika başta olmak üzere dünyanın 5 kıtasına ihracat yapıyoruz. 2021 yılında en çok Yemen, Irak, Fildişi Sahili, Venezuela, Türkmenistan, Suriye, Libya, Ürdün, Senegal ve Kolombiya gibi ülkelere Karaman'dan ihracat gerçekleştiriyoruz.
Ürdün - 20.09.2021
Ürdünlü bir kişiyi kaçırıp ailesinden fidye istediği iddia edilen 2 şüpheli yakalandı
İstanbul'da Ürdünlü bir kişiyi fidye için kaçırarak işkence yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan Fas uyruklu 2 şüpheli tutuklandı.
Ürdün - 20.09.2021
Ürdün'de seçim kanunu yasa tasarısı ve anayasal değişiklik önerileri hazırlandı
Ürdün Siyasal Sistemi Yenileme Kraliyet Komitesi, seçim kanunuyla ilgili yasa tasarısı ve anayasada değişiklik önerileri hazırladı.
Ürdün - 19.09.2021
Ürdün Başbakanı Hasavne, Irak İçişleri Bakanı ile görüştü
Ürdün Başbakanı Beşir el-Hasavne, Irak güvenliğinin Ürdün'ün güvenliğinin ayrılmaz bir parçası olduğunu söyledi.
Ürdün - 19.09.2021
Son dakika haber! Ürdün Genelkurmay Başkanı ile Esed rejimi Savunma Bakanı, iki ülke sınır güvenliğini ele aldı
Son dakika gündem haberi: Ürdün Genelkurmay Başkanı Yusuf el-Huneyti, Beşşar Esed rejimi Savunma Bakanı Ali Abdullah Eyyüb ile iki ülke sınır güvenliğini görüştü.
Ürdün - 19.09.2021
Son dakika haberleri! Suriyeli savaş suçlusunun Avrupa'da istihbarat örgütlerinin yardımıyla yıllarca yaşadığı ortaya çıktı
Lübnanlı Dürzilerin liderinin yardımıyla Ürdün'e gitti Halebi, izini kaybettirdikten sonra Lübnanlı Dürzilerin lideri ve siyasetçi Velid Canbolat ile temas kurdu ve Lübnan'a gitmek istediğini söyledi.
Ürdün - 16.09.2021
Ürdün fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa baskınlarını ve İsrail'in ihlallerini kınadı
Ürdün, İsrail polisi korumasındaki fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemesine tepki gösterdi.
Ürdün - 15.09.2021
İsrail tehcirini dünyaya duyuran Filistinli kardeşler Time'ın en etkili 100 kişi listesinde
İsrail'in Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan ettiği tarihte evsiz kalan 28 mülteci aile 1956'da Ürdün aracılığıyla Şeyh Cerrah Mahallesi'nde iskan ettirildi.
Ürdün - 15.09.2021
Suudi Arabistan'da kayalara kazınmış deve figürlerinin 7 ila 8 bin yıl önce yapıldığı sonucuna varıldı
Araştırmaya göre, söz konusu deve figürlerinin, Ürdün'deki Petra antik kentinde bulunan figürlere benzerliği nedeniyle yaklaşık 2 bin yıllık geçmişi olduğu düşünülüyordu.
Ürdün - 15.09.2021
Yüzlerce fanatik Yahudi'den Mescid-i Aksa'ya baskın
Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin egemenliği ihlal ediliyor Mescid-i Aksa, İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994'te imzalanan barış antlaşmasına göre Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesinde bulunuyor.
Ürdün - 15.09.2021
Suriye-Irak sınırında İran destekli teröristlere hava saldırısı
İran destekli grupların Deyrizor'daki varlığı Suriye-Irak sınırındaki Deyrizor, İran'dan Lübnan'a uzanan kara bağlantısını sağlayan kent konumunda bulunuyor. Irak ve Ürdün'den gelen boru hatları ve ticaret yolları da bu kentten geçiyor.
Ürdün - 15.09.2021
Suudi Arabistan, "Savunmayı Geliştirme Genel Kurulu" oluşturuyor
Pentagon'un Kuveyt, Irak, Ürdün ve Suudi Arabistan'da konuşlu 8 Patriot hava savunma sistemini çekeceği iddia edilen haberde, Suudi Arabistan petrol tesislerine 14 Eylül 2019'da yapılan saldırılardan sonra ülkeye konuşlandırılmış olan Yüksek İrtifa Terminal Alan Savunma Sisteminin (THAAD) çekilmesinin yanı sıra bölgedeki hava kuvvetleri filolarının da sayısının azaltılacağı ileri sürülmüştü.
title