Ürdün Haberleri

Ürdün haber, Ürdün son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Ürdün - 24.9.2020
Son dakika haberi: Libya, Bahreyn ve Ürdün'de Kovid-19'dan ölümler arttı
Son dakika haberine göre Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı Libya'da 474'e, Bahreyn'de 231'e ve Ürdün'de ise 36'ya yükseldi.
Ürdün - 24.9.2020
Son dakika haber | Arap ve Avrupalı bakanlardan Filistin-İsrail barış görüşmelerinin yeniden başlaması çağrısı
Son dakika gelişmesine göre Ürdün'ün başkenti Amman'da düzenlenen Arap-Avrupalı Bakanlar Toplantısı'nda Filistin ile İsrail arasındaki ihtilafa son verme ve barış müzakerelerini sürdürme çağrısı yapıldı.
Ürdün - 24.9.2020
Birleşik Arap Emirlikleri ordusu: Bir envanter analizi
Teknik anlamda, bölgeden ziyade ABD'nin sahip olduğu F-16'lardan bile daha üstün özellik ve donanımlara sahip 80 adet F-16 E/F Block 60, BAE hava kuvvetlerini nasıl bir noktaya taşımaktadır? Daha önce de bahsedildiği gibi BAE, kendisinin baş aktör olmadığı savaş ve operasyonlarda bölgede sahip olunabilecek en iyi müttefik hava güçlerinden birine sahiptir. Nitekim BAE'nin Libya, Yemen ve son olarak da Girit'e bu uçakların bir kısmını konuşlandırması tam olarak bu destek hava savunma kuvveti rolünün bazı tezahürleridir. Ancak BAE'nin bu hava savunma filosuyla herhangi bir ikili savaşta rakibine ciddi anlamda bir üstünlük sağlaması veya savaşı domine etmesi pek de olası bir senaryo değildir. Körfez Savaşı'ndan bu yana Orta Doğu'da kurulan hava akını koalisyonlarında işlevsel olacak bir yapıda gelişen BAE hava kuvvetlerinin böyle bir kapasiteyi kazanması da en az 10 senelik yeni bir atılımı ve genişlemeyi gerektirecektir. BAE muharebe uçağı sayısı açısından bölgenin en büyük 5. envanterine sahip olmasına rağmen, hava kuvvetleri personeli bakımından bölgede 10. sırada yer almaktadır. BAE'nin üçte biri kadar muharebe uçağına sahip olan Ürdün gibi bir ülkenin bile hava kuvvetleri personeli sayısı BAE'nin üç katı civarındadır.
Ürdün - 24.9.2020
İsrail, Doğu Akdeniz Gaz Forumu'na BAE'nin de katılmasını teklif etti
Mısır'ın ev sahipliğinde, 16 Ocak 2019'da Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum yönetimi, İsrail, Mısır, İtalya ve Ürdün enerji bakanlarının katılımıyla "Doğu Akdeniz Gaz Forumu" kurulmuştu.
Ürdün - 23.9.2020
Kovid-19 salgınıyla ilgili dünyada son 24 saatte yaşanan gelişmeleri derleyerek yayımlıyoruz.
Ürdün'de ise Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA), 17 çalışanında virüs tespit edildiğini duyurdu.
Ürdün - 23.9.2020
Avrupa Birliği'nden Lübnan'daki Filistinli mülteciler için 30.6 milyon avroluk destek
Söz konusu yardımın Ürdün ve Lübnan'daki Filistinli mültecilere yönelik 43.
Ürdün - 23.9.2020
Son dakika haberi | Libya, Kuveyt ve Ürdün'de Kovid-19'dan ölümler arttı
Son dakika haberleri: Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı can kayıpları Libya'da 469'a, Kuveyt'te 590'a, Ürdün'de ise 35'e yükseldi.
Ürdün - 23.9.2020
Son dakika haber... ABD'nin İsrail Büyükelçisi: "BAE, F-35 alırsa teslimatı 6-7 yılı bulur"
"İlhak planının askıya alınması iptal edilmesi anlamına gelmiyor" İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'ni "ilhak" planını askıya almasına da değinen Friedman, "Plan askıya alındı ancak bu iptal edildiği anlamına gelmez.
Ürdün - 23.9.2020
Arap ülkelerinde Kovid-19 kaynaklı can kayıpları ve vakalar arttı
Yeni tip koronavirüs kaynaklı can kayıpları Umman'da 875'e, Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) 406'ya, Filistin'de 317'ye, Bahreyn'de 229'a, Katar'da 212'ye ve Tunus'ta 174'e yükseldi. Ürdün'de ise Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) çalışanı 17 kişi enfekte oldu.
Ürdün - 23.9.2020
NATO ile ilişkilerini geliştiren Katar, bu imkanı nasıl değerlendirecek?
Arap ülkelerinden Bahreyn, Kuveyt, Mısır, Ürdün, Tunus ve Fas dahil 17 ülkenin yararlandığı MNNA statüsü, bir ülkeye ABD'den askeri teçhizat ve eğitim almasının yanı sıra yedek malzeme, hızlandırılmış lojistik ve teknoloji erişime imkan sağlıyor.
Ürdün - 23.9.2020
ANALİZ – Brexit sonrası Avrupa'nın diplomatik psikanalizi
Elbette ki bu stratejinin uygulanmasını ve kabulünü zaman gösterecek. Kıta içindeki ülkelerin yakın bir zaman önce eşitlerinden biri olarak gördüğü İngiltere'nin yakın bir gelecekte kendilerine koruyuculuk yapmasına nasıl ve ne kadar müsaade edeceklerini hep birlikte göreceğiz. Ama şurası açık ki İngiltere şu an dünyanın en popüler kriz merkezlerinden olan Doğu Akdeniz ve geniş Orta Doğu'daki Mısır, İsrail, Ürdün, Irak, Arap ülkeleri, Sudan, Somaliland ve Güney Kıbrıs'ta -ki bu ülke halihazırda Commonwealth üyesidir- diplomatik olarak en etkin ülkelerden biridir.
Ürdün - 23.9.2020
Bir kurt masalı: Orta Doğu barış süreci
Arap-İsrail savaşlarından ilki kuruluş döneminde, ikincisi 1955 yılında Süveyş bölgesine yönelik İngiltere ve Fransa'nın hava saldırılarına İsrail hava kuvvetlerinin katılımı şeklinde gerçekleşmiştir. Üçüncü savaş, Araplar için tam bir felaketle sonuçlanmıştır. 1967 savaşında İsrail, Mısır idaresi altında bulunan Gazze Şeridi ve Sina yarımadasını, Ürdün idaresi altında bulunan Batı Şeria ve Kudüs'ün "eski şehir" olarak bilinen doğu bölümünü, Suriye toprağı olan Golan tepelerini ve Lübnan'ın güney bölgelerini işgal etmiştir.
Ürdün - 23.9.2020
Sudan Hükümeti: BAE'deki heyetimiz İsraille normalleşmeyi görüşmeye yetkili değil
İsrail, Filistin topraklarının işgalinin ardından Tel Aviv'e tepkili olan Afrika ve Arap ülkeleri ile ilişkilerini düzeltmeye çalışıyor.? İsrail, Orta Doğu ve Afrika'daki Müslüman ülkelerle yakınlaşma çabaları kapsamında Mısır, Ürdün, BAE ve Bahreyn'in ardından Doğu Afrika ülkesi Sudan ile de ilişkileri normalleştirmek istiyor.
Ürdün - 22.9.2020
Netanyahu ile Bahreyn Veliaht Prensi arasında normalleşme sonrası ilk görüşme
1979'da Mısır'ın, 1994'te Ürdün'ün ve 13 Ağustos'ta Birleşik Arap Emirlikleri'nin ardından Bahreyn İsrail ile normalleşme anlaşmasına varan dördüncü Arap ülkesi olmuştu.
Ürdün - 22.9.2020
Ürdün Kralı Abdullah: "Adil ve kalıcı barışın tek yolu bağımsız Filistin devletinin kurulmasıdır"
Ürdün Kralı 2. Abdullah, Filistin-İsrail anlaşmazlığını sona erdirmenin tek yolunun iki devletli çözümden geçtiğini söyledi.
Ürdün - 22.9.2020
Filistin: 100 bin Kovid-19 test çubuğu İsrail'in engellemeleri nedeniyle kullanılamaz hale geldi
Filistin Sağlık Bakanı Mey Keyle, Ürdün'ün yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele için gönderdiği 100 bin test çubuğunun, İsrail'in engellemeleri sebebiyle kullanılamaz hale geldiğini belirtti.
Ürdün - 22.9.2020
Filistin "Doğu Akdeniz Gaz Forumu"na toplantısına katılmadı
Filistin, Akdeniz'e sahili bulunan 6 ülke ile Ürdün'den oluşan Doğu Akdeniz Gaz Forumu'nun kuruluş imza törenine katılmadı.
Ürdün - 22.9.2020
Sudanlı uzmanlar İsraille normalleşmenin ülkeyi daha kötüye götüreceğine inanıyor
Medyada yer alan haberler, hemen akabinde daha önce yalanlanmasına rağmen askeri ve siyasi üst düzey bir heyetin BAE ziyareti ve ordunun başındaki ismin ocak ayında Uganda'da İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmesi sonrası Tel Aviv'den "iki ülke arasındaki ilişkileri normalleştirecek iş birliğini başlatma konusunda fikir birliğine vardık" açıklaması, Sudan; Mısır, Ürdün, Bahreyn ve BAE'den sonra İsrail ile normalleşecek 5.
Ürdün - 22.9.2020
Son dakika gündem: Arap ülkelerinde Kovid-19 kaynaklı can kayıpları arttı
Son dakika haberine göre Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle Lübnan'da 10, Cezayir'de 7, Ürdün ve Bahreyn'de 2, Kuveyt'te 1 kişi daha yaşamını yitirdi, Yemen'de vaka sayısı arttı.
Ürdün - 22.9.2020
Dışişleri Bakanlığı, AB'nin Türk şirketine uyguladığı Libya yaptırımını eleştirdi
Brüksel'de yapılan AB Dış İlişkiler Konseyi'nde BM'nin Libya silah ambargosunu ihlal ettiği iddiasıyla Türkiye, Ürdün ve Kazakistan'dan üç şirkete yaptırım kararı alınmıştı.
Ürdün - 22.9.2020
Dışişleri Bakanlığından AB'nin Türk denizcilik şirketini yaptırım listesine alma kararına tepki...
Brüksel'de dün yapılan AB Dış İlişkiler Konseyinin ardından düzenlenen basın toplantısında, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, BM'nin Libya silah ambargosunu ihlal ettiği iddiasıyla Türkiye, Ürdün ve Kazakistan'dan üç şirkete ve insan haklarını ihlal ettiği için de Libya vatandaşı iki kişiye yaptırım kararı aldığını açıklamıştı.
Ürdün - 21.9.2020
Son dakika haber | AB dışişleri bakanları Belarus yaptırımlarında anlaşamadı
Borrell, ayrıca AB'nin, Birleşmiş Milletler'in (BM) Libya silah ambargosunu ihlal ettiği iddiasıyla Türkiye, Ürdün ve Kazakistan'dan üç şirkete ve insan haklarını ihlal ettiği için de Libya vatandaşı iki kişiye yaptırım kararı aldığını açıkladı.
Ürdün - 21.9.2020
Son Dakika | Ürdün İhvanı'nın siyasi kolu seçimlere girme kararı aldı
Son dakika habere göre Ürdün'de Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) siyasi kanadı İslami Çalışma Cephesi Partisi, 10 Kasım'da yapılması planlanan parlamento seçimlerine girme kararı aldı.
Ürdün - 21.9.2020
ANALİZ – Filistin davasına yeni bir suikast hazırlığı
Filistin cephesindeki bölünmüşlük Filistin'in Siyonistlerce işgal edilmesi ve İsrail devletinin kurulmasından sonra gerek ulusal mücadelenin gerekse Maşrık Arap devletlerinin İsrail ile mücadelesinin nasıl olması gerektiğine dair tam bir mutabakat sağlanamadı. Bu mutabakatın sağlanamaması, İsrail'in Arap devletlerini birbirlerine karşı kullanmasına sebep oldu. İsrail'in 1979 Camp David Anlaşması ile yanına çektiği ilk Arap devleti Mısır, ikincisi ise 1994 yılındaki Vadi Arabe Anlaşması ile Ürdün olmuştu.
Ürdün - 21.9.2020
Son dakika gündem: Arap ülkelerinde Kovid-19 kaynaklı can kayıpları ve vakalar arttı
Son dakika haberleri... Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle can kayıpları Kuveyt'te 584'e, Fas'ta 1830'a, Libya'da 444'e yükselirken, Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) vaka sayısı 674 ve Ürdün'de 239 arttı.
Ürdün - 20.9.2020
Son dakika haberi: Ürdün'de İhvan yetkilisine "dost ülkenin başkanına hakaret" suçlamasıyla gözaltı
Son dakika gündem haberi... Ürdün'de Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) siyasi kanadı İslami Çalışma Cephesi Partisi Seçim Komitesi Başkanı Badi er-Refaiye "dost bir ülkenin başkanına hakaret etme" suçlamasıyla gözaltına alındı.
Ürdün - 20.9.2020
Onlarca fanatik Yahudi, Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi
Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin egemenliği ihlal ediliyor Mescid-i Aksa ve Kudüs'teki vakıflar, İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994'te imzalanan barış antlaşmasına göre Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesinde bulunuyor.
Ürdün - 20.9.2020
Haftanın tarihine bakış
1970- Arap Zirvesi Mısır'da toplandı. Ürdün Kralı Hüseyin ile Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) lideri Yaser Arafat, ateşkes anlaşması imzaladı.
Ürdün - 19.9.2020
Arap ülkelerinde Kovid-19 kaynaklı can kayıpları ve vakalar arttı
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle can kayıpları Kuveyt'te 581'e, Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) 404'e, Tunus'ta 138'e ve Ürdün'de 30'a yükseldi.
Ürdün - 19.9.2020
Husiler: Cenevre'deki görüşmelerde esir listeleri teslim edildi
İran destekli Husiler, Cenevre'de Yemenli taraflar arasında devam eden görüşmelerde, esirlerle alakalı listelerin teslim edildiğini belirtti. Husilere ait El-Mesire kanalının internet sitesinde yer alan haberde, Cenevre'deki görüşmelerde, taraflar arasında Ürdün'ün başkenti Amman'da Şubat 2020'de yapılan görüşmelerin sonuçlarının masaya yatırıldığı, ayrıca geçen bu süreçte yerel ara bulucular aracılığıyla serbest bırakılanlar ve hala tutuklu olanlar olmak üzere esir listelerinin gözden geçirildiği duyuruldu.
Ürdün - 19.9.2020
Son dakika haberleri! Ürdün ve BAE'de Kovid-19 kaynaklı can kayıpları arttı
Son dakika haberleri: Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle can kayıpları Ürdün'de 29'a, Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) 403'e yükseldi.
Ürdün - 18.9.2020
WSJ: Suudi Kral ve Veliaht Prens Selman, İsrail'le normalleşme konusunda ayrışıyor
1979'da Mısır'ın, 1994'te de Ürdün'ün ardından İsrail ile normalleşme anlaşmasına varan üçüncü Arap ülkesi BAE, dördüncü Arap ülkesi ise Bahreyn oldu.
Ürdün - 18.9.2020
Fransız Hristiyan örgütü, Suriye'de 7 yıldır Esed milislerine destek veriyor
SOS'tan Şebbihalara gıda ve battaniye yardımı SOS örgütünün ayrca 2013'ten bu yana Irak, Suriye, Ürdün ve Lübnan, Mısır, Etiyopya, Pakistan ile Ermenistan'daki faaliyetlerinden bahsedildiği internet sitesinde, misyon olarak "Doğunun Hristiyanlarıyla bağları yeniden dokuma" yazısı yer alıyor.
Ürdün - 17.9.2020
Kovid-19 salgınıyla ilgili dünyada son 24 saatte yaşanan gelişmeleri derleyerek yayımlıyoruz.
Ürdün'de son 24 saatte 279 kişide daha virüs tespit edilmesiyle ülkede salgının başından bu yana bir gün içinde kaydedilen en yüksek vaka sayısına ulaşıldı.
Ürdün - 17.9.2020
Son dakika haber... Ürdün'de salgının başından bu yana bir günde görülen en yüksek vaka sayısı kaydedildi
Son dakika sağlık haberine göre Ürdün'de son 24 saatte 279 kişide daha yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilmesiyle ülkede salgının gürüldüğü günden bu yana bir gün içinde kaydedilen en yüksek vaka sayısına ulaşıldı.
Ürdün - 17.9.2020
Ürdün Başbakanı: "Adil barış, Filistin halkının meşru haklarının verilmesiyle sağlanacaktır"
Ürdün Başbakanı Ömer er-Rezzaz, "İsrail'in tek taraflı uygulamaları devam ettiği sürece adil ve kapsamlı bir barışın olmayacağını" belirtti.
Ürdün - 17.9.2020
Mossad Başkanı Cohen: "Suudi Arabistan da İsrail ile normalleşme yolunda"
1979'da Mısır'ın, 1994'te Ürdün'ün ardından İsrail ile normalleşme anlaşmasına varan üçüncü Arap ülkesi BAE, dördüncü Arap ülkesi ise Bahreyn oldu.
Ürdün - 17.9.2020
Onlarca fanatik Yahudi, Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi
Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin egemenliği ihlal ediliyor Mescid-i Aksa ve Kudüs'teki vakıflar, İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994'te imzalanan barış antlaşmasına göre Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesinde bulunuyor.
Ürdün - 17.9.2020
İsrail'in Orta Doğu'ya entegrasyon hamleleri ve değişen milli güvenlik algısı
Düşman algısının dönüşümü 1923-1947 arası Filistin savaşı dönemi, 1948 Savaşı, Altı Gün Savaşı, Yom Kipur Savaşı, 1978-1982-2006 İsrail-Lübnan savaşları, Birinci ve İkinci intifadalar, son 20 yıldır sayısız kez cereyan eden Gazze-İsrail çatışmaları gibi başlıca olayları konu alan askeri stratejiler İsrail'in beklediği iç ve dış tehditlere göre şekillenmekte. 1948-1980 arası Mısır, Ürdün, Lübnan ve Irak İsrail'in milli güvenliğine askeri olarak ciddi tehlike arz eden ülkeler olarak sınıflandırılırken, 2000'li yılların başında ise Suriye, İran ve Sudan aksı İsrail milli güvenliğine tehdit olabilecek dış güçleri oluşturuyordu.
Ürdün - 17.9.2020
Balkanlar'da "normalleşme" gerekçesiyle siyasi süreçler kontrol altına alınıyor
Aynı şekilde uluslararası arenada etki kazanma bağlamında, Trump'ın son açıklamaları da bahse değer. Trump 13 Ağustos'ta İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) ilişkileri tamamen normalleştirme konusunda anlaştığını duyurmuştu. Tesadüfen ya da değil, bu anlaşmanın da kilit kelimesi normalleşmeydi. Yine burada büyük bir soru işareti, İsrail'in uluslararası hukukun tüm yönleriyle yanında olan Filistin'e yönelik saldırgan politikası göz önüne alındığında, normalleşmenin ne anlama geldiği ve bu anlaşmanın sahaya nasıl yansıtılacağıdır. Bununla BAE, 1979 yılında Mısır ve 1994 yılında Ürdün'den sonra İsrail ile ilişkileri normalleştirme anlaşması yapan üçüncü Arap ülkesi oldu.
Ürdün - 16.9.2020
Son dakika haber | Abu Dabi Yatırım Ofisi, İsrail'de temsilcilik açtı
1979'da Mısır'ın, 1994'te Ürdün'ün ardından İsrail ile normalleşme anlaşmasına varan üçüncü Arap ülkesi BAE, dördüncü Arap ülkesi ise Bahreyn oldu.
Ürdün - 16.9.2020
Son dakika haber | Fas, Cezayir ve Kuveyt'te Kovid-19 kaynaklı can kayıpları arttı
Son dakika gündem haberi: Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle Fas'ta 38, Cezayir'de 13, Kuveyt'te 3 kişi daha yaşamını yitirdi, Katar ve Ürdün'de vaka sayısı arttı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Ürdün Haberleri | Ürdün Haber - Haberler - Sayfa 7 - Ürdün haberleri, son dakika ürdün haber ve gelişmeleri burada. Ürdün, Azerbaycan ve Ermenistan'a ateşkes çağrısı yaptı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 30.11.2020 08:47:54. #1.15#
title