Ürdün Kralı Abdullah'ın Almanya Temasları

Ürdün Kralı Abdullah'ın Almanya Temasları

Almanya Ziyaretinde Başbakan Angela Merkel ile Görüşen Ürdün Kralı Abdullah Bin El Hüseyin, Ortadoğu Barış Görüşmeleri Dörtlüsünün, Görüşmeleri Yeniden Canlandırma Girişimine Destek Sözü Verdi.

Ürdün Kralı Abdullah'ın Almanya Temasları

Almanya ziyaretinde Başbakan Angela Merkel ile görüşen Ürdün Kralı Abdullah Bin El Hüseyin, Ortadoğu barış görüşmeleri dörtlüsünün, görüşmeleri yeniden canlandırma girişimine destek sözü verdi.

Federal Alman Hükümeti Başbakanı Angela Merkel ile bugün Başbakanlık Konutu'nda bir araya gelmesinin ardından ortak basın toplantısına katılan Kral Abdullah, "AB, ABD, BM ve Rusya'dan oluşan dörtlü görüşmelerin yeniden canlandırılması girişimine destek veririz" dedi. Buluşmada iki ülke arası ilişkinin genel durumunu değerlendirdiklerini de aktaran Kral Abdullah, öte yandan Ortadoğu krizi ve uluslararası durum hakkında da fikir alışverişinde bulunduklarını ifade etti. Almanya'nın AB dönem başkanlığına da atıfta bulunan Kral Abdullah, bu dönem zarfında, özellikle Ortadoğu krizinde yumuşama yaşanacağına dair umut taşıdığını söyledi. Almanya'yı AB dönem başkanlığı ve G8 başkanlığı için kutlayan Kral Abdullah, Almanya'nın, İsrail-Filistin anlaşmazlığında çözüm yolları aranması için destek vermesini saygıyla karşıladığını ifade etti. İsrail Başbakanı Ehud Olmert ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas arasında temas kurulmasını temenni ettiğini de aktaran Kral Abdullah, "Almanya'nın, Ortadoğu krizi için dörtlü girişimi desteklemesine sevindim. Ancak bağımsız bir Filistin devleti için İsrail ve Filistin arasında doğrudan temasın zorunluluğuna inananlardanım" açıklamasında bulundu.

Almanya Başbakanı Merkel ise, Ürdün ile Almanya arasındaki ilişkilerin önemli boyutlarda olduğunu ve Ürdün'ün kendi bölgesinde, Almanya açısından önem ifade eden bir ülke olduğuna dikkat çekti. Merkel, "Kral Abdullah ile Ortadoğu ve AB'nin bu konudaki kararlı tutumunu ele aldık. Bizim için Ürdün, kendi bölgesinde önemli bir ülke. Ülkelerden doğrudan bir destek olmadan, Ortadoğu'da barış söz konusu olamaz. Ancak edindiğim intiba, barışın sağlanması için Arap ülkelerinin de bu alanda mücadele verdiği yönünde. Kral Abdullah'a, dörtlü girişimi destekleme yönünde çaba sarf edileceğini de aktardım" şeklinde konuştu.

Almanya'nın Ürdün'e ekonomik yardım yapacağını da kaydeden Başbakan Merkel, şubat ayında bölgeye resmi bir ziyaret yapacağını da sözlerine ekledi.

(SE-OYK-OYK-RO-D)

Kaynak: İHA