Ürdün'de Kısmi Kabine Değişikliği

Ürdün'de Kısmi Kabine Değişikliği

Ürdün Kralı 2. Abdullah, Ürdün Başbakanı Ömer er-Rezzaz'ın sunduğu kabine değişikliğini onayladı.

Ürdün'de Kısmi Kabine Değişikliği

Ürdün Kralı 2. Abdullah, Ürdün Başbakanı Ömer er-Rezzaz'ın sunduğu kabine değişikliğini onayladı.

Kraliyet Divanı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Ürdün Kralı 2. Abdullah'ın, Başbakan Rezzaz'ın sunduğu kabine değişikliğini onayladığı belirtildi.

Açıklamada, Kültür ve Gençlik, Tarım ve Çevre Bakanlıklarının da aralarında bulunduğu 6 bakanlığın birleştirildiği, yeni oluşturulan İdari ve Kurumsal Gelişim Bakanlığı ile bakanlık sayısının 27 olduğu ifade edildi.

İdari ve Kurumsal Gelişim Bakanlığına Mecd Şuveyke'nin getirildiği belirtilen açıklamada, Raid Ebussuud'un Su ve Sulama Bakanı, Bessam et-Telhuni'nin de Adalet Bakanı olduğu kaydedildi.

Ürdün'de bakanlar, hükümette yapılması beklenen revizyon için dün Başbakan Ömer er-Rezzaz'a istifalarını sunmuştu.

Uzmanlar, AA muhabirine yaptıkları açıklamalarda, Rezzaz'ın, "gelir vergisi yasa tasarısı" nedeniyle gerileyen popülaritesini yeniden kazanmak için hükümette revizyon yapmasının beklendiğini belirtmişti.

Ürdün'de eski Başbakan Hani el-Mulki, tartışmalı gelir vergisi yasa tasarısına karşı düzenlenen yoğun protestolarda okların hükümete çevrilmesi üzerine istifa etmiş, Kral Abdullah da Eğitim Bakanı Ömer er-Rezzaz'ı yeni hükümeti kurmakla görevlendirmişti. Rezzaz ve kabine üyeleri, 14 Haziran'da yemin ederek göreve başlamıştı.


Rezzaz'ın kurduğu yeni hükümet, 19 Temmuz'da meclisteki 79 milletvekilinin desteğiyle güvenoyu almıştı. Yeni hükümette yer alan 15 bakanın daha önceki hükümette görev yapmış olması geniş çaplı tepkiyle karşılanmıştı.

Kaynak: AA