Uranyum Zenginleştirme Programı Konusunda Görüş Birliği

Uranyum Zenginleştirme Programı Konusunda Görüş Birliği

İran'ın Nükleer Programıyla İlgili Müzakerelere Katılan ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya'nın, 'İran'ın Uranyum Zenginleştirme Programının Bir Bölümünü Devam Ettirmesine İzin Verilmesi' Konusunda İlk Kez Görüş Birliği İçinde Oldukları Bildirildi.

Uranyum Zenginleştirme Programı Konusunda Görüş Birliği

İran'ın nükleer programıyla ilgili müzakerelere katılan ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya'nın, ''İran'ın uranyum zenginleştirme programının bir bölümünü devam ettirmesine izin verilmesi'' konusunda ilk kez görüş birliği içinde oldukları bildirildi.

İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi (UYGK) Genel Sekreteri ve nükleer baş müzakereci Ali Laricani ve AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana arasında Ankara'da 25-26 Nisan tarihlerinde İran'ın nükleer programına ilişkin yapacakları görüşmelere yakın kaynaklar, ''6 büyük gücün, ilk defa bu konuda mutabakat sağlanmış olduğunu, İran'ın uranyum zenginleştirmeyle ilgili tüm programları askıya alması fikrinin ilk kez terk edildiğini'' belirttiler.

İlgili ülkelerin diplomatik kaynakları tarafından verilen bilgilere göre, Ankara'da yapılacak görüşmeler, İran'ın ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarını reddetmesi nedeniyle kilit öneme sahip. BM kararlarının, İran'ın uranyum zenginleştirmeyle ilgili ''tüm faaliyetlerini dondurmasını'' içermesinden, İran'ın da bunu reddetmesinden ötürü diplomatik çabalar tıkanmış durumda.

Bu nedenle Ankara'daki görüşmelerde ''uranyum zenginleştirme faaliyetine nelerin girdiğinin yeniden tanımlanması'' üzerinde durulacak. Böylece İran'ın sürdürdüğü bazı faaliyetler kapsam dışına çıkarılacak ve çıkmazın üstesinden gelinmeye çalışılacak.