Ünzüle Ebe Yatırı'nda İzdiham

Ünzüle Ebe Yatırı'nda İzdiham

Çanakkale'nin Bayramiç ilçesine bağlı, Yiğitler köyünde bulunan Ünzüle Ebe Yatırı için düzenlenen hayır, yine 'pes dedirten görüntülere sahne oldu.

Ünzüle Ebe Yatırı'nda İzdiham

Çanakkale'nin Bayramiç ilçesine bağlı, Yiğitler köyünde bulunan Ünzüle Ebe Yatırı için düzenlenen hayır, yine 'pes dedirten görüntülere sahne oldu.Yatır'a gelen gelen binlerce kişi, izhidihama neden oldu. Ünzülme Ebe Yatırı'nda dilek tutan ziyaretçilerden bazıları çocuklarını yatır üzerinden yuvarladı. Bazı ziyaretçilerde Ünzüle Ebe'nin yaşadığı varsayılan evin bahçesindeki su kuyusundan kovalarla su çekip, temizliğine aldırış etmeden şifa niyetine içti.

Bayramieç'e 6 kilometre mesafedeki Yiğitler Köyü'nde, Ünzüle Ebe Hayrı düzenlendi. Rivayete göre, Bayramiç İlçesi'ne bağlı Ağazköy'den Yiğitler Köyü'ne gelin geldiği ve en az 200 yıl önce yaşadığı varsayılan ancak hakkında köylülerin dahi net bir bilgiye sahip olmmadığı Ünzüle Ebe'nin vasiyeti gerekçesiyle yapılan hayıra, çevre ilçe ve köylerinden yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Yoğun ilgi izdihama neden oldu. Ünzüle ebe hayrı için hazırlıklar bir gün önceden başladı. Okul bahçesinde yakılan odun ateşinde, 50 kazan pilav ve 50 kazan keşkek ve litrelerce ayran hazırlandı. Ünzile Ebe'nin yaşadığı varsayılan evdeki ocakta da 'şifalıö olduğuna inanılan bazlamalar pişirildi. Hazırlanan ikramlar köy camisinde okutulan mevlitin ardından katılımcılara ikram edildi.

MÜFTÜLÜKTEN UYARICI BROŞÜR

Bayramiç Müftülüğü görevlileri, hayıra katılanlara üzerinde 'İslam dinine göre, türbe ve yatırlara bir adak adanmaz, kurban kesilmez, mum yakılmaz, çaput bağlanmaz, para atılmaz, yiyecek ve içecek şeyler bırakılmaz. El, yüz sürülmez. Türbe ve yatırlardan medet ve şifa bulunmaz. Türbe ve yatırların etrafında dönülmez. Türbelerin içinde yatılmaz. Benzeri hurafeler dinimizce kesinlikle yasaklanmış olup. Sevap kazanılacağı inancı ile günah işlenmemeliö yazılı broşürler dağıttı.