Ünlü Oyuncu Halit Ergenç'ten Sanatçı ve İşadamlarına Çağrı

Ünlü Oyuncu Halit Ergenç'ten Sanatçı ve İşadamlarına Çağrı

Ünlü Oyuncu Halit Ergenç, İş Adamı ve Sanatçılara Doğu Bölgesindeki Çocuklara Yardım Yapmaları Çağrısında Bulunarak, "Ülkemizin Refah İçerisinde Mutlu Yarınlara Ulaşması İçin Bu Çocuklara Yardım Yapılmalı" Dedi.

Ünlü Oyuncu Halit Ergenç'ten Sanatçı ve İşadamlarına Çağrı

Ünlü oyuncu Halit Ergenç, iş adamı ve sanatçılara doğu bölgesindeki çocuklara yardım yapmaları çağrısında bulunarak, "Ülkemizin refah içerisinde mutlu yarınlara ulaşması için bu çocuklara yardım yapılmalı" dedi.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile Yapı Kredi Bankası tarafından hayata geçirilen 'Okuyorum Oynuyorum' projesi kapsamında çocuklar tarafından 'Sokak Tiyatrosu' sahnelendi. Van Valiliği önünde düzenlenen etkinlikte çocuklar, gönüllü koçları Halit Ergenç yönetiminde hünerlerini sergiledi. Üç farklı oyunun sahnelendiği programda çevre bilinci başta olmak üzere birçok konuda vatandaşlara bilgiler verildi. Ünlü oyuncu Bergüzar Korel ve ünlü balet Tan Sağtürk'ün de izlemek için katıldığı tiyatroya Vanlılar yoğun ilgi gösterdi.

Etkinlikle ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ergenç, TEGV'deki çocuklara yardım yapılması konusunda iş adamı ve sanatçılara çağrıda bulundu. İlk defa çocuklarla çalışma şansı yakaladığını ifade eden Halit Ergenç, çok mutlu olduğunu belirterek, çocukların ilgiye, bilgiye ve yardıma muhtaç olduklarını söyledi. Ergenç, "Çocuklarımız dört ay boyunca burada gönüllülerle çalıştı. Ben ancak 2 hafta buraya gelerek onlarla çalıştım. Bunların devam etmesi gerekiyor. Şimdi bizi izleyen muhakkak ki pek çok arkadaşımız, dostumuz var. TEGV'deki çocuklara mutlaka yardım edilmesi gerekiyor. Çünkü o çocuklar bunu bekliyor. 4 aylık bir çalışma sadece kısa bir zaman ama ileride bunun devamının sağlanması gerekiyor. Çocukların özgüvenin yerine gelmesi, ileride iş tercihi yaparken gerçekleştirmeleri açısından büyük önem taşıyor" dedi.

TEGV'in önemli bir iş üstlendiğini dile getiren sanatçı, "Bu tür vakıfların çoğalması gerekir. Bu çocuklar pek çok açıdan yardıma, bilgiye ve ilgiye ihtiyaç duyuyorlar. Biliyorum buradaki şartlar çok zor ama muhakkak ki imkanı iyi olan vatandaşlarımız var, onlar da bir zamanlar çocuktu. Bir takım insanların adımlarıyla buraya geldiler. Onlar da şuanda kendi çocuklarına, kendi illerindeki çocuklara, TEGV'deki çocuklara bunu borçlular. Bu çocukların ülkemiz için, ülkemizin refah içerisinde mutlu yarınlara ulaşması için, doğru kararlar verebilen yöneticilere sahip olması için, üreten mühendislere, iş adamlarına, avukatlara daha birçok meslekleri iyi yapan insanların yetişmesi için herkesin yardım etmesi gerek" şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin 'Bu yöreler çok ihmal edilmiş, siz ilk geldiğinizde nasıl bir duygu içerisindeydiniz, sanatçıların buraya gelmemeleri konusunda düşünceniz nedir'? sorusu üzerine Halit Ergenç, "Uzak olduğu için bazı yerlere gitmedikçe gidesiniz gelmiyor. Ama bir kez de giderseniz kopamıyorsunuz. Ben Van'da bunu gördüm. Van gerçekten güzel. İnsan pek çok açıdan pek çok yere yardım eder. Ufak da olsa yardım yapılabilir. Eğer yardım yapılan kurumda çalışma imkanı bulursa kendi hayatı bir şekilde anlam kazanır, ben bunu yaşadım burada. Yaptığınız iş bir boyut daha kazanıyor. Siz kendinizi gelecek açısından biraz daha umutlu, biraz daha güvende hissediyorsunuz. Çünkü bir emek verdiğinizi görüyorsunuz. Bu sadece sanatla alakalı değil. Pek çok açıdan da doğru söylüyorsunuz. Doğu bölgesi sanatçılara ve pek çok şeye alışık değil. Ama doğu öcü değil. Sonuçta insan ne kadar çekinirse, ne kadar bilmezse o kadar ahkam kesebilir. Ama gelip buralar görülünce böyle olmadığı anlaşılıyor. Buradan sesleniyorum, gelin hep beraber olalım birlikte bir şeyler yapalım" ifadelerini kullandı.

(SER-AKK-NÇ-Y)