Ünlendi Barajı'nda Sona Yaklaşıldı

Iğdır'ın içme ve sulama suyu sorununu çözecek Ünlendi Barajı projesinde sona yaklaşıldı.

Ünlendi Barajı'nda Sona Yaklaşıldı

Iğdır'ın içme ve sulama suyu sorununu çözecek Ünlendi Barajı projesinde sona yaklaşıldı.

Iğdır Valisi Enver Ünlü başkanlığında, projede gelinen aşamaya ilişkin bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantının ardından Ünlü, İl Genel Meclis Başkanı Kurban Oluz, meclis üyeleri, DSİ 24. bölge müdür yardımcıları ve kurum amirleriyle birlikte Ünlendi Barajı ve içme suyu arıtma tesisi ve içme suyu ishale hattında yüklenici firma yetkilerinden bilgi aldı.

Ünlü, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ünlendi Barajı'nın içme suyu ile ilgili kısmının tamamlandığını, test çalışmalarının ardından, ocak ayı sonunda il merkezi başta olmak üzere ilçe, belde ve köylere içme suyu verileceğini söyledi.

Projenin tamamlanmasıyla Iğdır'ın su sorununun çözüleceğini dile getiren Ünlü, "Bu proje bittiğinde Iğdır'ın 100 yıllık içme ve sulama suyu sorunu çözülecek. Bu barajın kabaca depolayacağı suyun yüzde 25'i içme suyu, yüzde 75'i sulama suyu olarak kullanılacak. 3 ay kullanılan su baraj sayesinde 8 ay depolanacak. DSİ'nin bu çalışmasıyla hem vatandaşlarımız sağlıklı içme suyuna kavuşacak hem de bölgedeki tarım arazilerimizi sulamış olacağız." dedi.

252 milyon liraya mal olan Ünlendi Barajı sayesinde kent merkezi başta olmak üzere, Aralık, Tuzluca ve Karakoyunlu ilçeleriyle 3 belde ve 70 köy gelecek yıl şubat ayının ilk haftası itibarıyla içme suyuna kavuşacak.

Kaynak: AA