Üniversiteye Araştırma Laboratuvarı

Üniversiteye Araştırma Laboratuvarı

Muğla Üniversitesi, Uluslararası Akredite Hizmeti Verecek Bir Laboratuvar İçin İlk Adımı Attı. Muğla Üniversitesi Yerleşkesi İçinde Yapılacak Muğla Üniversitesi Araştırma Laboratuvarı Merkezi Üç Aşamadan Oluşacak. İlk Aşamasının Temeli Atılırken, Laboratuvarla İlgili İhalelerin Yapıldığı ve 7.6 Milyon YTL İhale Bedeli Olduğu Açıklandı.

Üniversiteye Araştırma Laboratuvarı

Muğla Üniversitesi, uluslararası akredite hizmeti verecek bir laboratuvar için ilk adımı attı. Muğla Üniversitesi yerleşkesi içinde yapılacak Muğla Üniversitesi Araştırma Laboratuvarı Merkezi üç aşamadan oluşacak. İlk aşamasının temeli atılırken, laboratuvarla ilgili ihalelerin yapıldığı ve 7.6 milyon YTL ihale bedeli olduğu açıklandı.

Temel atma töreninde konuşan Muğla Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Şener Oktik, 2006 yılında Türkiye'de 5,6 milyar doların araştırmaya ayrıldığını belirterek, "2012 yılında Türkiye'nin Gayrisafi Yurt İçi Milli Hasılası'nın 800 milyon dolar olarak hesaplandığını düşünürsek, araştırmaya ayrılan paranın çok çok az olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizin araştırma ve geliştirme için alt yapıya ihtiyacı var. Bugün temelini attığımız Muğla Üniversitesi Araştırma Laboratuvarı Merkezi son üç yılda üniversitemiz

bünyesine katılan akademik personelimizin destekleri ile gerçekleşiyor" dedi. Burada siyasiler, vali ve sivil toplum kuruluşlarına ve basına büyük görev düştüğünü anlatan Oktik, şöyle konuştu: "Ödenek konusunda üniversitemize sahip çıkılarak Araştırma Laboratuvarları Merkezi'nin ödenek sıkıntısı çekmemesi gerekiyor. Laboratuvarlarımız üç aşamadan oluşuyor. Araştırma, hizmet ve akreditasyon. Tüm ihaleleri gerçekleştirdik. Toplam ihale bedeli 7,6 milyon YTL. Laboratuvarlarımız 6 bin m2'lik kapalı alana

oturuyor. Birinci aşama inşaatına başladık. Önümüzdeki yıl ikinci aşama başlayacak. Laboratuvarımızda, enerji, mermer, sığla yağı, narenciye ürünlerinin tahlil ve analizleri gerçekleştirilecek. Kurulacak Araştırma Laboratuvarları'nın ülkemize artı değer kazandıracağına inanıyorum."

Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün ise Muğla Üniversitesi'nde her yeni yatırımdan büyük heyecan duyduğunu söyledi. Muğla valisi Lütfi Yiğenoğlu da, "Ülkemizin hem ekonomik hem de sosyal kalkınması çok büyük. Üniversitemiz bünyesinde açılacak araştırma laboratuvarı Muğla'daki sektörü de harekete geçirecektir. Muğla su ürünleri ile turizmi ile madencilik ve narenciye sektörü ile açılacak laboratuvardan faydalanacaktır" dedi.

(BT-SÇ-HO-E)