Üniversitenin Adını 'Hikmetyar' Bile Koyarlar

Üniversitenin Adını 'Hikmetyar' Bile Koyarlar

Elif DEMİRCİ/İZMİR, (DHA)İZMİR'e yapılacak 4'üncü devlet üniversitesinin isim tartışması sürüyor.

Üniversitenin Adını 'Hikmetyar' Bile Koyarlar

Elif DEMİRCİ/İZMİR, (DHA)

İZMİR'e yapılacak 4'üncü devlet üniversitesinin isim tartışması sürüyor. CHP İzmir İl Sekreteri Hüseyin Mutlu Akpınar, üniversitenin adının 'Katip Çelebi' olmasına karar veren AK Parti milletvekillerini hedef alarak, "İsim önemli değil diyorlar. Bunlar topluma bir boşvermişlik aşılamak istiyor. Üniversiteye yarın Hikmetyar adını da koyarlar" dedi. CHP'nin üniversitenin adı konusunda yaptırdığı ankette ise Atatürk'ün annesi 'Zübeyde Hanım'ın adı öne çıktı.

CHP İzmir İl Sekreteri Hüseyin Mutlu Akpınar, İzmir'e yapılacak yeni devlet üniversitenin isim tartışmaları konusunda partisinin il başkanlığında basın toplantısı düzenledi. Üniversiteyle ilgili isim tartışmaları uzun süredir takip ettiklerini belirten Akpınar, şunları söyledi:

"İsim önemli değil diyorlar. Bunlar topluma bir boşvermişlik aşılamak istiyor. Üniversiteye yarın Hikmetyar adını da koyarlar. Ancak biz, CHP İzmir İl Örgütü olarak, kurulacak bu eğitim kurumu üzerinde gerçek hak sahipleri olarak gördüğümüz İzmirli vatandaşlarımıza sormadan bu konuda karar verilemeyeceğine inanıyoruz. Bu bağlamda CHP olarak her zaman yaptığımız gibi yine halkımıza sorduk, onların bu konudaki düşüncelerinin önemli olduğunu düşünerek bir kamuoyu araştırması yaptırdık. İzmir'e kurulacak olan Üniversiteye isim verilirken, Bu güzel kente ve bu kentin aydınlık yüzlü, çağdaş insanlarına yakışacak bir isim konulması ilk şart olmalıdır. Bu isme karar verecek olanlarsa yine bu şehrin insanlarıdır. Aksi bir duruma CHP İzmir olarak asla izin vermeyeceğiz. İzmir'le ilgili kararları kapalı kapılar ardında ve İzmir'e rağmen vermeye çalışanlar bunu böyle bilmelidir."

KATİP ÇELEBİ YÜZDE 4'TE KALDI

İzmir metropolünde yer alan 9 ilçede bin 67 kişi ile yüz yüze görüşerek yapılan anketin sonuçlarını açıklayan Akpınar, isim tartışmalarının son bulmasını istediklerini söyledi. Ankette kamuoyunda gündeme gelen isimleri vatandaşlara sorduklarını, ayrıca önerilerin de alındığını ifade eden Akpınar "Zübeyde Hanım ismi yüzde 41 ile birinci sırada yer aldı. Bunu yüzde 27 ile Hasan Tahsin, yüzde 12 ile Çakabey, yüzde 7 ile Şehit Asteğmen Kubilay, yüzde 4 ile Katip Çelebi, yüzde 3 ile Karşıyaka ve yüzde 2.5 ile Turgut Reis ismi izledi" dedi.

"KATİP ÇELEBİ İZMİR'LE ÖRTÜŞMÜYOR"

AK Parti İzmir milletvekili Tuğrul Yemişçi'nin, 'Hangi üniversitesinin adı konulurken halka soruldu' yönündeki eleştirisine de yanıt veren Akpınar şöyle konuştu:

"Biz halk oylaması yapılsın demiyoruz. Ancak her konuda anket yaptırıp vatandaşın görüşünü alan AKP, bu konuda da vatandaşın görüşünü alabilir. Ayrıca bugüne kadar İzmir'deki üniversitelerin isimleri üzerinde hiçbir tartışma konusu olmadı. Çünkü bu isimler İzmir ile örtüşüyordu. Şimdi önce Turgut Reis ismini kendileri değiştirdiler, sonra da neden tartışıldığını soruyorlar" dedi.

CHP'DEN ÇÖP TEPKİSİ

Öte yandan Akpınar, Torbalı'ya yapılması planlanan katı atık depolama tesisine karşı çıkan AK Parti İzmir İl Başkanı Ömür Kabak'a da tepki göstererek, "İzmirli ile alay edercesine muhalefet anlayışına girmesinler. Bu kentin çöpü var, bu atıklar bir yere konulacak. 'Orası olmaz, burası olmaz' diyeceklerine öneri getirsinler. Ömür Kabak'ın bu konudaki önerisini merakla bekliyorum" dedi.

Kaynak: DHA