Üniversite Öğrencilerinin Yol Kapama Eylemi

Üniversite Öğrencilerinin Yol Kapama Eylemi

Şanlıurfa Harran Üniversitesi'nde Okuyan Yaklaşık 150 Öğrenci Kampüs Girişinde Oturarak Yol Kapama Eylemi Yaptı.

Üniversite Öğrencilerinin Yol Kapama Eylemi

Şanlıurfa Harran Üniversitesi'nde okuyan yaklaşık 150 öğrenci kampüs girişinde oturarak yol kapama eylemi yaptı.

İl merkezine 22 kilometre uzaklıktaki Şanlıurfa- Viranşehir Karayolu üzerinde bulunan Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsü önünde birleşen yaklaşık 150 üniversite öğrencisi üniversite girişinde oturarak yolcu minibüslerinin geçişlerini engelledi. Alkışlar ve pankartlarla slogan atan öğrenciler yolcu minibüslerindeki fazla yolcu ve geç gelen minibüsleri protesto etti. Gelen ve giden minibüsleri durduran öğrenciler şoförlerle de tartıştı. Duruma kızan bazı şoförler minibüslerini geri çekerken bazı şoförler ise araçlarından inerek beklemeyi tercih etti. Minibüslerdeki öğrencilere huy çeken eylemciler, onlar da minibüsten indirerek eylem yapmalarını istedi.

Şahin Yazar isimli bir öğrenci öğrencilerin ulaşım sorununa çözüm bulunmasını istediğini belirterek, "Dün gece yaklaşık on arkadaşımız yolda kalarak mağdur oldu. Yolumuz uluslar arası trafiğe açık bir yol. -TIR'lar geçmekte ve can güvenliğimiz yok. gelen minibüslerde 70 öğrenci var. Sürekli ayaktayız ve çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Bu soruna bir çözüm istiyoruz" dedi.

Yaklaşık 2 saat süren yol kapama eyleminde öğrencileri ikna etmeye çalışan üniversite görevlileri başarımlı olamayınca kampus önüne Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zuhal Karahan Kara geldi. Bir süre öğrencilerle konuşan rektör yardımcısı sorunun çözülmesi için elinden geleni yapacağını söyledi. Yaklaşık 2 saat süren eylem sonrasında rektör yardımcısından sorunun çözülmesine ilişkin söz alınca öğrenciler yolu açarak minibüslere bindi.

(MY-OÇ-Y)

Kaynak: İHA