Üniversite Öğrencileri "Korsanla Mücadele" İçin Yarışıyor - Haberler
Haberi Paylaş

Üniversite Öğrencileri "Korsanla Mücadele" İçin Yarışıyor

Bültenler - Haberler | Güncel
Üniversite Öğrencileri

Radyo, Televizyon ve Yazılı Basında iletişim uygulamaları geliştirmesine yönelik "Aklıma Bir Fikir Geldi - Fikri Mülkiyet Hakkında Duyarlılık İçin İletişim Fikirleri Yarışması" için başvurular sonuçlandı.

Ana hedefi kamuoyunda fikri-mülki hakların önemi ve korunması, korsanla mücadele ile ilgili bir bilinçlendirme çalışması olan, üniversite öğrencilerini de kazanmayı, teşvik etmeyi amaçlayan, TV, Radyo ve Yazılı Basında iletişim uygulamaları gerçekleştirebilecek nitelikte bir iletişim fikri yarışması olan "Aklıma Bir Fikir Geldi" nin Seçici Kurulunda:

Prof. Dr. Aysel AZİZ – İletişim Fakülteleri Dekanları Konsey Başkanı,Sanem ARIKAN-Telif Hakları Genel Müdürlüğü,Alkan ERALTAN - Reklamverenler Derneği,Fügen TOKSÜ – TÜHİD,Yüksel AYTUĞ – Gazeteci,Oğuz HAKSEVER - Televizyon Yayıncısı,Özgün - Sanatçı ,Nilgün AYDOĞAN – TRT,Murat ELLİALTI - RTÜK ,Cem ARSLAN - Radyo Yayıncısı Dr. Özgür BOLAT – Eğitim Bilimci, yer alıyor.

Üniversite Öğrencileri 'Korsanla Mücadele' İçin Yarışıyor

Üniversite öğrencilerinin başvuru sürecinin 10 Aralık 2018 tarihinde sona erdiği yarışma ile ilgili RATEM Başkanı Yusuf Gürsoy "Türkiye ve dünyada kültür endüstrisi önemli bir ivme kazandı, ülkemizde özellikle son yıllarda radyo-televizyon yayınları, yapımları ve diziler önemli bir ihracat kalemi haline geldi. Tüm bu olumlu gelişmelerin yanında sektörümüzün önemli bir sorunu olan korsanla mücadeleye de dikkat çekmemiz gerekiyor. Kamuoyunun fikri-mülki hakların önemi ve korunması ile ilgili bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi gerekiyor. Son açıklanan TÜİK verilerine göre ülkemizde internet kullanımı hızla artıyor. Buna bağlı olarak internetteki korsan dizi ve film yayınlarına olan ilgi de bir hayli artmış durumda. Korsanla mücadele konusunda ülkemizde yasal mevzuatın uluslararası düzenlemelerle uyumlandırması ve buna bağlı olarak etkin önleme ve bilinçlendirme çalışmaları yürütülüyor. Bunun neticesinde ise milyonlarca TL'lik piyasa değeri bulunan eserlerin izinsiz bir şekilde korsan kullanımının önüne geçilmiş durumda... Biz de RATEM olarak bu yıl onuncusunu düzenlediğimiz Aklıma Bir Fikir Geldi yarışmasında geçmiş yıllarda üniversite öğrencileri tarafından hazırlanan çok başarılı ve yaratıcı fikirlere tanıklık ettik. Projemizle birlikte gelecek nesilleri korsanla mücadele konusuna dahil ediyor ve bilinçlendiriyoruz. Bu yılda proje kapsamında gerek İstanbul'da gerekse Anadolu'da pek çok iletişim fakültesi öğrencileri ile bir araya geldik. Her yıl bir öncekinden çok daha fazla sayıda genç Aklıma Bir Fikir Geldi yarışması için çalışıyor. Bu yıl da hepsi birbirinden yaratıcı yüzlerce proje sunulacağını görüyoruz. " açıklamasında bulundu.

Bültenler - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title