Üniversite Mezunu Olmayan Gıda Sektöründe Yöneticilik Yapamayacak

Üniversite Mezunu Olmayan Gıda Sektöründe Yöneticilik Yapamayacak

Tarım Bakanlığı, Gıda Ürünleri Üreten, Ondan Fazla Personel Çalıştıran İşyerlerine Lisans Sahibi Yönetici Zorunluluğu Getirdi.

Üniversite Mezunu Olmayan Gıda Sektöründe Yöneticilik Yapamayacak

Tarım Bakanlığı, gıda ürünleri üreten, ondan fazla personel çalıştıran işyerlerine lisans sahibi yönetici zorunluluğu getirdi.

Tarım Bakanlığı, gıda ürünleri üreten, ondan fazla personel çalıştıran işyerlerine lisans sahibi yönetici zorunluluğu getirdi. Hazır yemek üreten, yemek fabrikaları, su ürünleri işleyen ve gıda katkı maddeleri üreten işyerleri, yönetici pozisyonunda, yüksek lisans yapmış ziraat, gıda, kimya, su ürünleri mühendisleri, biyolog ya da kimyager çalıştıracak.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın gıda ve gıda ile temas eden madde, malzeme üreten işyerlerinin çalışma izni ve gıda sicili ve üretim izni işlemleri ile sorumlu yönetici istihdamına ilişkin yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, gıda üreten, on ve üzerinde işçi çalıştıran, 60 beygir gücünün üzerinde motor gücü bulunan işyerlerinde üniversite mezunu yönetici çalıştırma zorunluluğu getirildi. Bu kapsamda su ürünlerini işleyen veya hazır yemek üreten iş yerleri, yemek fabrikaları ve her türlü gıda katkı karışımları üreten işyerleri bu kapsama alındı. Bu işyerlerinde en az yüksek lisans yapmış ziraat, gıda, kimya, su ürünleri, balıkçılık teknolojisi mühendisleri, veteriner hekimler, kimyager ve biyologlar niteliğine göre sorumlu yönetici olarak istihdam edilecek. Bu arada en az dört yıllık lisans eğitimi almış Ev Ekonomisi Yüksek Okulu Beslenme Bölümü mezunları ve Diyetisyenler yemek fabrikasında her bir iş yeri için sorumlu yönetici olarak istihdam edilebilecek.

Kaynak: DHA