Üniversite Kitap Evinde Söyleşi...

Üniversite Kitap Evinde Söyleşi...

Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Yazar Hilmi Yavuz, Üniversite Kitabevi'nde Düzenlenen Söyleşiye Katıldı, Kitaplarını İmzaladı.

Üniversite Kitap Evinde Söyleşi...

Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Yazar Hilmi Yavuz, Üniversite Kitabevi'nde düzenlenen söyleşiye katıldı, kitaplarını imzaladı.

Atatürk Üniversitesi Felsefe Kulübü'nün davetlisi olarak Erzurum'a gelen Yazar Hilmi Yavuz, Üniversite Kitabevi'nde düzenlenen söyleşi programında öğrencilerin sorularını cevapladı. Batı ve Türk-İslam Felsefesi'nden örnekler vererek söyleşiye başlayan Hilmi Yavuz, felsefi düşüncenin sistemleştirilmesi ve kavramlaştırılmasına değindi. Yavuz, felsefenin nasıl yapılacağı konusunda Batı medeniyetinin dayattığı format olduğunu ancak felsefi düşüncenin herhangi bir toplumun tekelinde olmadığını belirtti.

Yavuz, her medeniyetin kendine has felsefe yapma biçimi olduğuna ifade ederek, "Bir düşüncenin felsefi olup olmadığı, hangi söylemin içinden dile getirildiğine bağlı kılınıyorsa, ne özgü felsefe yapma biçimi vardır. Bizim medeniyetimizde felsefenin şiirin, hukukun, fıkıhın, kelamın içinden yapılmasını elbette Türk-İslam geleneğinde felsefi bir düşünceden söz edilemez. Batı, felsefi düşünce geleneğini bize bu şekilde sunuyorsa, burada ciddi bir sorun var. Her medeniyetin kendi gerektirmişse, bunun felsefe olmadığını söyleyemeyiz. Çünkü her medeniyetin felsefeyi söylemleştirme biçimi birbirinden farklıdır." dedi.

Öte yandan Yazar Hilmi Yavuz, Atatürk Üniversitenin Mavi Salon'unda gerçekleşen "Felsefe Geleneğimiz" konulu konferans katılırken, yoğun ilgi gördü.

(AA-İRT-Y) 12.05.2008 18:34 TSİ

Kaynak: İHA