Unesco'da Sema Gösterisi

Unesco'da Sema Gösterisi

Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu, Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin 800. Doğum Yıldönümü Dolayısıyla, BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nde (Unesco) Bu Akşam Bir Gösteri Sundu.

Unesco'da Sema Gösterisi

Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu, Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin 800. doğum yıldönümü dolayısıyla, BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nde (UNESCO) bu akşam bir gösteri sundu.

Gösteriyi Türkiye'den Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Afganistan Kültür Bakanı Abdülkerim Huram, İran Bilim Teknoloji, Araştırma ve Kültür Bakanı Mehdi Zahedi'nin yanı sıra çok sayıda davetli izledi.

Türkiye'deki ilk ve tek resmi sema grubu olan Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu'nun, sema gösterisi, büyük beğeni kazandı ve davetlilerden yoğun alkış aldı.

Türkiye'nin öncülüğünde Afganistan ve İran'ın katılımıyla düzenlenen etkinlik çerçevesinde bugün Mevlana'nın felsefesi üzerine bir konferans düzenlenmişti.

Yetkililer, Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu'nun, 2007 Mevlana Yılı dolayısıyla yurt içinde ve yurt dışında toplam 500 gösteri sunduğunu belirtirken, UNESCO Genel Merkezinde bu akşam düzenlenen gösterinin, ayrı bir önem taşıdığına dikkat çekiyor.