Unakıtan: "Asgari Ücrette Yıllık Hedeflere Bakmak Lazım"

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Asgari Ücretlerle İlgili, Yıllık Olarak Hesaplanması Gereken Bir Konu Olduğunu Belirterek,"Bir Ayda İki Ayda Bir Şey Olmuş Diye Bütün Bir Yıla Teşmil Etmek Doğru Değildir" Dedi.

Unakıtan:

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan asgari ücretin yıllık hesaplanması gereken bir konu olduğunu kaydetti.

Unakıtan, Müteahhitler Birliği'nin "Gündem 2006" toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Unakıtan, Türk-İş'in enflasyon artışı nedeniyle Asgari Ücret Komisyonu'nun yeniden toplanması talebiyle ilgili, "Yıllık olarak hesaplanan hususlardır. Bir ayda iki ayda bir şey olmuş diye bütün bir yıla teşmil etmek doğru değildir, yıl hedeflerine bakmak lazım" diye konuştu. Unakıtan ayrıca, yazılı veya sözlü olarak böyle bir talebin olmadığını da söyledi.

"ENFLASYON ARTIŞI TEKSTİLDEN"

Unakıtan'ın enflasyonun nedeni olarak teksticileri göstermesiyle ilgili, tekstil sektöründen gelen tepkilere karşılık olarak, "O bir şey söylüyor, ben bir şey söylüyorum, sürekli şey mi yapacağız" dedi. Unakıtan'a tekstilcilerin "Beş aydır zam yapmadık" yönündeki açıklamasıyla ilgili olarak "enflasyon artışı nereden geliyor" sorusunu sordu.

"DEVLETİZ MAĞDURİYETİ ÖNLERİZ"

Yaklaşık 5 milyon hastası olan çölyak hastalığını taşıyan kişilerin özel olarak tüketmlesi gereken bunu 2006 bütçesinde ne kadarının karşılanacağı sorusu üzerine Unakıtan "İlk defa sizden duydum, tabi bunlar çok detaylı hazırlandığı için her detayını, her kalemini bilmem mümkün değil" dedi. Unakıtan, "Devletiz, mağduriyeti önleriz" diyerek bu konunun tek taraflı değil iki taraflı bilgi alınarak incelenmesi gerektiğini söyledi.