Ümraniyeli 500 Çocuk Aynı Masada Oruçlarını Açtı

Ümraniyeli 500 Çocuk Aynı Masada Oruçlarını Açtı

Ümraniye Belediyesi'nin düzenlediği sokak iftarında 500 çocuk, aynı sofrada buluşarak oruçlarını açtı.

Ümraniyeli 500 Çocuk Aynı Masada Oruçlarını Açtı

Ümraniye Belediyesi'nin düzenlediği sokak iftarında 500 çocuk, aynı sofrada buluşarak oruçlarını açtı. Kur'an-ı Kerim okuyup, ilahiler söyleyen çocuklar, yaşıtlarına oruç tutmaları yönünde tavsiyelerde bulundu.

Ümraniye Belediyesi, Ramazan ayı boyunca, belediyeye ait tesisler ve ilçenin çeşitli noktalarında bulunan düğün salonlarının da yer aldığı 6 ayrı noktada, her gün 5 bin kişiye iftar yemeği düzenliyor. Her ramazan aileler için ilçenin nikah sarayında düzenlenen iftar yemeği ise bu kez sadece çocuklar için verildi. İlk defa bu ramazan ayı oruç tutan 500 çocuk, nikah salonunun hemen yanındaki kır bahçesinde kurulan ve özenle hazırlanmış masalarda oruçlarını açma heyecanını yaşadı. Çocuklar, büyük sabırsızlıkla ezanın okunmasını beklerken kendileri gibi Bilgievi'nde eğitim gören arkadaşları da Kur'an-ı Kerim okudu, hocalarından öğrendikleri ilahileri seslendirdi.

Oruç tutarken hiç acıkıp susamadığını söyleyen Mehmet Ali Naci, "Oruç tutarken aklıma Afrikalı kardeşlerim geliyor. Onlar neredeyse hiç yemek yemiyor. Onlar yemek yemedikleri için üzülüyorlar. Oruç tutarken onları daha iyi anlıyorum" diye konuştu.

"Oruç tutarken orucun nasıl bir şey olduğunu anlıyor insan" diyen Zeynep Sude Uçar (12), "Arkadaşlarıma anlatıyorum. İlk defa da böyle bir atmosferde orucumu açacağım çok güzel bir duygu. Oruç tutmayan arkadaşlarımda oruç tutmayı denesinler. Tutabiliyorlarsa tutsunlar çünkü boş yere orucunu yemesinler" ifadelerini kullandı.

Rabia Bayrak ise 3 gündür oruç tutuyorum ama ilk defa ailem olmadan bir yerde orucumu açacağım. Ailemle beraber de iftar açmak çok güzel bir duygu fakat arkadaşlarla olunca daha eğlenceli oluyor" şeklinde konuştu.

Akşam ezanının okunmasının ardından dualar eşliğinde iftarlarını açan çocuklara etkinlik sonrası, mısır ve pamuk şekeri gibi çeşitli hediyeler verildi. - İSTANBUL