Ump Oyların Yüzde 45.46'sını Aldı

Ump Oyların Yüzde 45.46'sını Aldı

Fransa'da Resmi Olmayan Sonuçlara Göre, İlk Turda Halk Hareketi Birliği (Ump) Oyların Yüzde 45.46'sını, Sosyalist Parti İse Yüzde 36.4'ünü Aldı.

Ump Oyların Yüzde 45.46'sını Aldı

Fransa'da resmi olmayan sonuçlara göre, ilk turda Halk Hareketi Birliği (UMP) oyların yüzde 45.46'sını, Sosyalist Parti ise yüzde 36.4'ünü aldı.

Yine resmi olmayan sonuçlara göre, aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi oyların yüzde 4.6'sını, François Bayrou'nun Demokrasi Hareketi oyların 7.4'nü, Yeşiller yüzde 2.8'sini, Komünist Parti ise yüzde 5'ni aldı.

İlk sonuçlar, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin partisi UMP'nin, gelecek hafta düzenlenecek seçimlerin ardından meclise ezici çoğunlukla geleceği gösteriyor.

Tahminlere göre, UMP 577 sandalyeli mecliste 405 ile 445 arasında milletvekiline sahip olacak. İlk tahminler, Sosyalist Partinin ise 120 ile 160 arasında milletvekili çıkartacağını gösteriyor.

Siyasi gözlemciler, UMP'nin bu başarısının, "Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin, yönetimdeki gücünü pekiştireceği" yorumunu yapıyor.

Başbakan François Fillon, seçim sonuçlarının, "seçmenin Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin programına olan güveni gösterdiğini" söyledi.

Fillon, Sarkozy'nin ülkede siyasi bir devrim başlattığını belirtti ve bu devrimin ekonomik ve sosyal kalkınmayı hızlandıracağını söyledi.

Fillon, Sarkozy'nin programının başarılı bir biçimde gerçekleştirilmesi için mecliste önemli bir çoğunluğa ihtiyaç duyduklarını ifade ederek, seçmenin gelecek hafta düzenlenecek ikinci turda da, UMP'ye oy vermesi çağrısında bulundu.

Sosyalist Partiden cumhurbaşkanlığına adaylığına koyan ve yarışı Sarkozy karşısında kaybeden Segolene Royal ise, sol seçmenin ikinci turda sandığa gitmek için seferber olmasını istedi.

Kaynak: AA