Uluslararası Kriz Grubu'ndan Uyarı

Uluslararası Kriz Grubu'ndan Uyarı

Kosova'da Son Siyasi Gelişmeleri Ele Alan Uluslararası Kriz Grubu (Icg), 2008 Yılının Nisan Ayına Kadar Bağımsızlığa Kavuşmaması Halinde Kosova'da Kanlı Çatışmalar Yaşanabileceğini Bildirdi.

Uluslararası Kriz Grubu'ndan Uyarı

Kosova'da son siyasi gelişmeleri ele alan Uluslararası Kriz Grubu (ICG), 2008 yılının Nisan ayına kadar bağımsızlığa kavuşmaması halinde Kosova'da kanlı çatışmalar yaşanabileceğini bildirdi.

ICG tarafından yayımlanan raporda, Avrupa Birliği (AB) ve üye ülkelerin Kosova'ya 2008 yılının Nisan ayına kadar uluslararası gözetimde bağımsızlık sağlayacak bir sorumluluk üstlenmemeleri halinde Avrupa'nın istikrarını tamamen bozacak kanlı bir savaşı göze alma riskiyle karşı karşıya kalacakları belirtildi. Grubun Priştine sorumlusu Alex Anderrson, "AB'nin avlusunda saatli bomba var" ifadesini kullanarak, AB'nin ya da üye ülkelerin Kosova'yı bağımsız devlet olarak tanımaya hazırlandıklarını

belirtmelerinin faciayı önleyebileceğini açıkladı.

Raporda, Kosova hükümetinin AB ve NATO'yu Kosova'da yeni görevlere davet etmesi, Birleşmiş Milletler Kosova Misyonu'nun (UNMIK) Kosova'dan sakin şekilde ayrılması, Kosova'nın AB ve NATO gözetiminde Nisan ya da Mayıs 2008'de bağımsızlığının tanınması tavsiye edildi.

(EK-EA-EA-CC-D)

Kaynak: İHA