"Uluslararası İşçi Filmleri Festivali" -Bursa Merkez Nilüfer Belediyesi ile Halkevleri Tarafından Düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, "Venezuela'nın Yükselişi" Adlı Belgeselle Başladı

"Uluslararası İşçi Filmleri Festivali" -Bursa Merkez Nilüfer Belediyesi ile Halkevleri Tarafından Düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, "Venezuela'nın Yükselişi" Adlı Belgeselle Başladı

Bursa'nın Merkez Nilüfer Belediyesi ile Halkevleri Tarafından Düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, "Venezuela'nın Yükselişi" Adlı Belgeselle Başladı.

Bursa'nın merkez Nilüfer Belediyesi ile Halkevleri tarafından düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, ' 'Venezuela'nın Yükselişi'' adlı belgeselle başladı.

Dünya ve Türk sinemasından, işçi sorunlarına eğilen 40 film ve belgeselin yer alacağı festivalin açılışı, Konak Kültürevi'nde düzenlenen kokteylle yapıldı.

Festivalin organizasyonunu yapan yetkililer, ''Venezuela'nın Yükselişi'' adlı belgeselin gösterimiyle başlayan festival ile tüm dünyadaki işçi sınıfının yaşamını ve mücadelesini anlatmak istediklerini belirterek, bu konuda film veya belgesel yapan kişi ve grupların deneyimlerini paylaşmak, işçilerin, işsizlerin, öğrencilerin, köylülerin ve kadınların mücadelesini gösteren çalışmaları yaygınlaştırmak istediklerini bildirdi.

24 Kasıma kadar sürecek festival kapsamında Türkiye, İran, Çin Halk Cumhuriyeti, Güney Kore, ABD-İsrail, Küba/ABD, Bolivya, İspanya, Fransa, İtalya, Arjantin, Venezuela, Meksika, Güney Afrika, Kolombiya, Kanada/Arjantin, Uruguay, Brezilya ve Tayland yapımı toplam 40 belgesel ve uzun metrajlı film izleyiciyle buluşacak.

Festivalde, Muzaffer Hiçdurmaz'ın ''Çark'', Ertem Göreç'in ''Karanlıkta Uyananlar'', Süreyya Duru'nun ''Güneşli Bataklık'', Laurent Cantet'in ''Human Resources/İnsan Kaynakları'', Ken Loach'un ''Bread and Roses/Ekmek ve Güller'', Macid Macidi'nin ''Baran'', Ermanno Olmi'nin ''Il Posto/İş'' ve Stephen Frears'in ''Liam'' adlı filmleri de gösterilecek.

Kaynak: AA