Uluslararası Berlin Turizm Borsası

Uluslararası Berlin Turizm Borsası

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Dünyanın En Büyük Turizm Borsası Olarak Nitelendirilen Uluslararası Berlin Turizm Borsası'nda (Itb) Türkiye Olarak İddialı Olduklarını Söyledi.

Uluslararası Berlin Turizm Borsası

Kültür Ve Turizm Bakanı Atilla Koç, dünyanın en büyük turizm borsası olarak nitelendirilen Uluslararası Berlin Turizm Borsası'nda (ITB) Türkiye olarak iddialı olduklarını söyledi.

Bugün kapılarını 41. kez ziyaretçilerine açan ITB'de, Türkiye'nin fuardaki tanıtımıyla ilgili açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Koç, ITB'nin Türkiye turizmi açısından da önem ifade ettiğinin altını çizdi. Fuarın ilk günü değişik seyahat acentalarını dolaşan Koç, 180'i aşkın ülkenin katılımı ile başlayan fuarda, en anlamlı ve iddialı standın Türkiye standı olduğunu savundu. Koç, yaklaşık 11 bin şirketin katılımı ile başlayan turizm borsasında, 5 milyar euroluk satış yapılması beklenen İTB'de Türkiye'nin 160 firma tarafından temsil edildiğini kaydetti. Koç, yaklaşık 180 bin ziyaretçi beklenen İTB sayesinde, Türkiye'nin 2007 itibariyle Alman turist sayısında artış olmasını beklediklerini sözlerine ekledi. Bakan Koç, "Türkiye'nin varlığının ne olduğunu hem turizm sektöründen hem de kültür sektöründen biliyoruz. Artık Türkiye'nin turizm sektörü açısından 2007 planı var. Neyin, nerede ve nasıl yapılacağını iyi biliyoruz. Türkiye'nin maddi ve gayri maddi kültür varlıklarının 70 bin tanesi tespit edildi ve dijital ortama getirildi. Türkiye'de Aspendos dışında 205 tane daha Aspendos var. Bu rakam 100, 105 olarak biliniyordu. Bütün bunları, bir Alman tasarımcı şirket aracılığıyla bugün bu fuara aktardık. Biraz fiyatı fazlaydı ama, bu tasarımcının tasarımı çok güzeldi. Bu sayede güzel bir stand ortaya çıktı" dedi.

Bu sene Türkiye'nin fuarda çok daha iyi tanıtıldığını vurgulayan Koç, "Geçen yıla oranla bu sene tanıtımda ne tür bir farklılık olacak sorusu çok soruluyor. Bu bir havadır, bir iklimdir ve çok da izafidir. Biz her sene daha iyiyi sunmaya çalışırız. Ama ne kadar iyi sunarsak sunalım, takdiri alıcıya bağlıdır. Hatta onun için eskilerin güzel bir tabiri vardır, 'Pazarı olmayan mal zayidir' derler. Yani malınız ne kadar iyi olursa olsun, pazarınız yoksa bir işe yaramaz. Ancak bu sene hem malım, hem de pazarım iyi" diye konuştu.

Alman Seyahat Acentaları Başkanı Löppe'nin, Türkiye'nin turizm kampanyasını övdüğünü belirten Bakan Koç, "Alman Seyahat Acentaları Başkanı Löppe ile de görüştüm. Sunumunuzu, imajımızı beğendiğini söyledi. Artık malımızı yerel planda satmamız gerektiğini, bu konuda devlet, hükümet ve bakanlık olarak yardımcı olacaklarını belirtti. Konuştuğum herkesten, acentalar kongresinin Kasım ayında Antalya'da yapılacak olması nedeniyle tebrik, teşekkür ve destek aldım. Çünkü gerçekten her isteklerini yapıyoruz. Alman turizm sektörünün ana unsurlarından olan bu birimi memnun etmek, Almanya'daki Türk turizmi açısından önem ifade ediyor" şeklinde konuştu.

Görevini, arkadaşlarıyla beraber layıkıyla yaptığını, Almanya'daki atak açısından da ilk gün itibarıyla çok memnun olduğunu ifade eden Koç, "Bu iş devam edecek. Turizm bisiklettir ve pedal çevirmeye olanca gücümle devam ediyorum. Elbette tek başına değil. Hem kültür açısından, hem de turizm açısından kanunlarımızın bazı eksikleri vardı. Ama başbakanımızın ve muhalefetin desteği ile 32 maddelik bir kanun çıkardık" dedi.

Öte yandan, ITB'nin bu yılki konusu olan Hindistan, ele alınan pek çok görsel etkinlik ile fuara damgasını vurdu.

(SE-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA