Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması Başladı

Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması Başladı

Bursa Büyükşehir Belediyesi Tarafından Bu Yıl 22.'si Gerçekleştirilen 'Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması', Atatürk Anıtı Önünde Düzenlenen Törenin Ardından Toplulukların Kortej Yürüyüşü ile Başladı.

Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması Başladı

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 22.'si gerçekleştirilen 'Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması', Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenin ardından toplulukların kortej yürüyüşü ile başladı.

Dünya ülkelerinin halk oyunları ekiplerini Bursa'da buluşturan 'Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması', bütün dünyaya barış ve kardeşlik rüzgarı estirmeye başladı. Bu yıl 16 ülkeden 600 dansçı ve müzisyenin katıldığı yarışmanın korteji, Heykel'de başladı. Heykel önünde güvercinlerin uçurulmasıyla başlayan törenlerde, dansçılar kısa gösteriler sunarak kortej yürüyüşü yaptı. Bursalıların ilgiyle izlediği yürüyüş Kültürpark'ta son buldu. Büyükşehir Belediyesi'nin organize ettiği yarışmanın açılış töreni ise kortejin ardından Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu'nda yapıldı.

Bursa'da kaldıkları sürede Kent Meydanı, Kent Müzesi, Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu, Huzurevi, Kestel ve Güzelyalı'da da gösterilerini sergileyecek olan ekipler, 12 Temmuz Cumartesi günü Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu'nda 'Altın Karagöz' ödülü için yarışacak.

Türkiye'nin ve Bursa'nın adını tüm dünyaya duyuran 'Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması'nda bu yıl bağımsızlığını yeni kazanan Kosova'nın yanı sıra, Güney Afrika, Meksika, İspanya, Ukrayna, Macaristan, Yunanistan, Makedonya, Bosna Hersek, Bulgaristan, Gürcistan, Rusya, Rusya Federasyonu'na bağlı Osetya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Uzak Doğu'dan Kore ve Tayvan katılıyor. Yarışmacılar uluslararası jüriden en yüksek puanı almaya çalışacak.

Kaynak: CHA