Uluslararası Afganistan'a Yardım Konferansı

Uluslararası Afganistan'a Yardım Konferansı

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Önümüzdeki 3 Yıllık Dönemde Türkiye'nin Afganistan'a 100 Milyon Dolar Daha Yardımda Bulunacağını Açıkladı.

Uluslararası Afganistan'a Yardım Konferansı

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, önümüzdeki 3 yıllık dönemde Türkiye'nin Afganistan'a 100 milyon dolar daha yardımda bulunacağını açıkladı.

Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen "Uluslararası Afganistan'a Yardım Konferansı"na katılan Dışişleri Bakanı Babacan, konferanstan sonra basın mensuplarına bilgi verdi. Konferansta İngiltere, Avustralya, Pakistan ve İran dışişleri bakanlarıyla da ikili görüşmeler yaparak bölgesel konuları ele alan Bakan Babacan, "Afganistan konulu oldukça geniş katılımlı bir toplantı yaptık. Toplantı, Fransa'nın ev sahipliğinde, Fransa ve Afganistan'ın da eş başkanlığında yapıldı. Toplantının amacı Afganistan'a yapılacak olan insani yardımların, Afganistan'ın yeniden inşasıyla ilgili yapılacak yardımların, kalkınmayla ilgili Afganistan'a verilecek desteğin bir masa etrafında tartışılması, görüşülmesi ve hem uluslararası kuruluşların hem de toplantıya katılan ülkelerin bir bakıma biz Afganistan'ın yanındayız mesajı vermesi" diye konuştu.

Türkiye'nin Afganistan'a yapacağı yardım hakkında Bakan Babacan, "Bu sadece siyasi mesajlarla kalan değil aynı zamanda somut rakamların da konuşulduğu, pek çok ülkenin önümüzdeki dönemde Afganistan'a yapacağı desteği açıkladığı bir toplantıydı. Yaklaşık olarak toplam 20 milyar dolarlık bir destek toplandı ülkelerden. Türkiye biliyorsunuz daha önce 2006 yılında 100 milyon dolarlık bir yardım açıklamıştı Afganistan ile alakalı. Bunu 5 yıl için açıklamıştı Türkiye, bunu 3 yıl dolmadan tamamlayacak gibi görünüyoruz. Önümüzdeki 3 yıllık dönem için de bir 100 milyon dolar daha Afganistan'a insani yardım, yeniden yapılandırmayla ilgili projeler ve kalkınmayla ilgili destekleri içerecek bir paketi bugün açıklamış olduk" dedi.

Türkiye ile Afganistan'ın köklü bağları hakkında bilgi veren Babacan, "Kuşkusuz Afganistan'da sorunlar büyük ve uluslararası toplumun Afganistan'a olan desteğinin uzunca yıllar devam etmesi gerekiyor. Afganistan'ın kendi kapasitesini oluşturması, kendi güvenlik sistemini kurgulaması, kendi polis gücünü oluşturması, okul olsun hastane olsun halkının pek çok ihtiyacını karşılayacak güce ulaşması vakit alacak gibi görünüyor. Türkiye de, burada gördüğünüz 70-80 kadar ülkeyle beraber Afganistan'ın yanında yer alacak. Afganistan bizim herhangi bir ülke gibi bakabileceğimiz bir yer değil. Afganistan ile olan çok köklü tarihi bağlarımız var, kültürel bağlarımız var. Bugün Çanakkale'ye gittiğinizde oradaki şehitliği gezdiğinizde, o dönemde Afganistan'dan gelip Türkiye'ye yardım eden ve oralarda şehit düşmüşlerin mezarlarını göreceksiniz. Böylesine güçlü, köklü bağlarımız olan bir ülkenin, o ülkede yaşayan insanların dertleriyle dertlenmemiz, onların sorunlarına, problemlerine çare bulmamız, yaralarına tedavi imkanları sağlamamız tabii Türkiye için aynı zamanda bir insanlık borcu. Bu amaçla buradaydık, bu toplantı da ayrıca ikili görüşmeler de gerçekleştirdik. Pek çok ülkenin dışişleri bakanlarıyla da 3'er 5'er dakikalık ayakta görüşmeler yaptık. Ama bunun yanı sıra daha uzunca süre görüştüğümüz İngiltere Dışişleri Bakanı, Avustralya Dışişleri Bakanı, Pakistan Dışişleri Bakanı ve İran Dışişleri Bakanı vardı. Muhataplarımızla ikili ilişkilerimizi ele aldık, bölgesel konuları, sorunları ele aldık, görüşmelerde oldukça verimli, yararlı oldu" ifadelerini kullandı.

Bakan Babacan, yaptığı açıklamanın ardından resmi ziyarette bulunmak üzere Estonya'ya hareket etti.

(MS-ÖZ-D)

Kaynak: İHA