Uluslararası Af Örgütü İdam Cezasını Kınadı

Uluslararası Af Örgütü İdam Cezasını Kınadı

Uluslararası Af Örgütü, Saddam Hüseyin ve 2 Yardımcısının Duceyl Katliamıyla İlgili Olarak Yargılandığı Davanın Bugünkü Karar Duruşmasında İdama Mahkum Edilmesini Kınadı.

Uluslararası Af Örgütü İdam Cezasını Kınadı

Uluslararası Af Örgütü, Saddam Hüseyin ve 2 yardımcısının Duceyl katliamıyla ilgili olarak yargılandığı davanın bugünkü karar duruşmasında idama mahkum edilmesini kınadı.

Örgütün Orta Doğu ve Kuzey Afrika programının sorumlusu Malcolm Stuart tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Bu dosya, mahkemenin yetkinliğini tartışmaya açan ciddi boşluklarla dolu" ifadesine yer verdi.

Stuart, "Bu dava, uluslararası standartlarla uyum içinde olmalı, Irak'ta kanunların otoritesine ve adaletin tesisine büyük bir katkı sağlamalı ve Saddam Hüseyin rejimi tarafından yapılan insan hakları ihlallerinin sorumluluğunu ve gerçeği ortaya koymalıydı" açıklamasında bulundu.

İngiltere Dışişleri Bakanı Margaret Beckett, resmi bir ziyaret için gittiği Hindistan'da yaptığı açıklamada, "Saddam Hüseyin ve diğer sanıkların adaletle yüzleşmelerini ve işledikleri suçlardan sorumlu tutulmalarını memnuniyetle karşılıyoruz" dedi.