Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şahin Başaran: "Tarım Bakanlığı Külleme Hastalığı...

Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şahin Başaran: "Tarım Bakanlığı Külleme Hastalığı...

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Ekonomi

Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şahin Başaran: "Tarım Bakanlığı külleme hastalığı için seferberlik ilan etmesi lazım" "TMO yol haritasını çıkarması lazım, üretici tedirgin"DÜZCE - Akçakoca Ziraat Odası Başkanı ve Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şahin...

Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şahin Başaran: "Tarım Bakanlığı külleme hastalığı için seferberlik ilan etmesi lazım"

"TMO yol haritasını çıkarması lazım, üretici tedirgin"

DÜZCE - Akçakoca Ziraat Odası Başkanı ve Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şahin Başaran, Tarım Bakanlığının külleme hastalığı konusunda seferberlik ilan etmesi gerektiğini söyledi.

Akçakoca Ziraat Odası Başkanı ve Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şahin Başaran, 2017 yılı fındık rekoltesi çalışmasında kesinlikle bir spekülasyon olmaması için bakanlık ve TUİK tarafından açıklaması yapılması gerektiğini söyledi. Başaran, "Biz Ziraat Odaları olarak rekolte açıklamasını herkesin kafasına göre yapmasına karşıyız. Bu nedenle fındık rekoltesini Bakanlık açıklamalıdır. Ayrıca rekolte konusundan ziyade asıl önemli olan Tarım Bakanlığımız, fındıktaki külleme konusunda seferberlik ilan etmelidir. Çünkü mevcut fındıkların hepsi etkilenmiş durumdadır. Rekolte ne olursa olsun en az yüzde 50 etkilenmiştir.Tüm ekipler bakanlık ve kuruluşlar sahaya inip seferberlik ilan etmesi gerekmektedir. Rekolte tartışmalarını bırakıp bu hastalıkla ilgili mücadeleye hemen başlamamız lazım. Bakanlık, bu konuda hemen ilaç konusunda faaliyette bulunması gerekiyor" dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisi fındık alımına da değinen Başaran, "Bizler TMO'nun piyasa girmesiyle ilgili 4 gözle beklenen bir durumdur demiştik. Üreticinin umudu olan bir kurumdur. 'Fındık alacağım' dedi, alkışlıyoruz. Devletin, fındık üreticisine sahip çıkmasını bekliyorduk zaten. Ancak 2016 yılında yaptığı fiyat açıklamasında zaten piyasada fındık yokken açıklamıştı ve hatta fiyatı düşük tutmuştu. Ne kadar fındık aldığını da bilmiyoruz. Ancak 2017 yılında ise halen TMO'nun yol haritasını üretici ile paylaşması lazım, ne kadar fındık alacak, kaç liradan alacak, kaç tane alım noktasından alacak, sadece bir depoyla mı hitap edecek, yoğun üretim alanlarında ilave depolarla mı girecek, bunların hepsi üreticiyi düşündürüyor. Üretici kaygılı durumda. Bir an evvel TMO yol haritasını açıklamasını biz üreticiler olarak bekliyoruz" diye konuştu.

Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şahin Başaran: 'Tarım Bakanlığı Külleme Hastalığı...
Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şahin Başaran: 'Tarım Bakanlığı Külleme Hastalığı...
Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şahin Başaran: 'Tarım Bakanlığı Külleme Hastalığı...

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title