Ülker'den Fonksiyonel Gıdaya 15 Milyon YTL Yatırım

Ülker'den Fonksiyonel Gıdaya 15 Milyon YTL Yatırım

Ülker Gıda ve İçecek Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, "Kolestrol Düşürücü" Özelliği ile Kalp Sağlığına Katkı Yapmayı Amaçlayan "Kalbim Benecol" Adlı Yeni Ürün İçin 15 Milyon YTL Yatırım Yaptıklarını Söyledi.

Ülker'den Fonksiyonel Gıdaya 15 Milyon YTL Yatırım

Ülker Gıda ve İçecek Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, "kolestrol düşürücü" özelliği ile kalp sağlığına katkı yapmayı amaçlayan "Kalbim Benecol" adlı yeni ürün için 15 milyon YTL yatırım yaptıklarını söyledi.


Kalbim Benecol'un yeni strateji ve hedeflerini paylaşmak için düzenlenen basın toplantısında konuşan Tütüncü, Kalbim Benecol'ü tüketicilerin günlük beslenmesinin bir parçası haline getirmeyi ve sağlıklı bir topluma katkıda bulunmayı hedeflediklerini, bu çerçevede "kolestrol bilinçlendirme" kampanyasına kaynak ayırdıklarını kaydetti.


İnsanların artık gıda sanayicilerinden sadece gıda ürünü istemediklerini, sağlıklı ve uzun ömürlü bir hayat da talep ettiklerine işaret eden Tütüncü, Ülker olarak bu ürünle Türkiye'de olmayan bir pazar oluşturduklarını belirtti.


Mehmet Tütüncü, Benecol'ün de içinde yer aldığı fonksiyonel gıda pazarının dünyada hızla büyüdüğünü, geçen yıl pazarın büyüklüğünün 105 milyar dolara ulaştığını, bunun dünyadaki paketli gıda pazarının yüzde 6.5'ine denk geldiğini ifade etti.


Tütüncü, pazarın ortalama yüzde 14'lük büyüme gösterdiğini vurgularken, geçen yıl fonksiyonel gıda ürünlerinde bin tonluk satışları olduğunu, bu gıda türünün yıllık yüzde 10 büyüyeceğini öngördüklerini söyledi. Tütüncü, kolestrol düşürücü ürünlerin Avrupa, Amerika, Uzakdoğu ve Türkiye'yi de kapsayan büyüklüğünün ise yaklaşık 2 milyar dolar olarak gerçekleştiğini kaydederken, geçen yıl fonksiyonel gıda ürünlerinde bin tonluk satışları yaptıklarını, bu gıda türünün yıllık yüzde 10 büyüyeceğini öngördüklerini dile getirdi.


Kalbim Benecol markasıyla Ülker'in bu pazarda yüzde 80 payla lider olduğunu belirten Tütüncü, geçen yıl kolestrol düşürücü ürünlerin pazar değerinin 8 milyon YTL civarında gerçekleştiğini söyledi.


Fonksiyonel gıda pazarının sağlık bilincinin artmasıyla birlikte büyüyeceğine inandıklarını belirten Tütüncü, piyasa araştırmaları sonucunda bu fonksiyonel ürünlerle gili taleplerin çekici gelmesi halinde bu grupta çeşitliliği artırabileceklerini kaydetti.


Ülker Yağ Mutfak Grubu Pazarlama Müdürü Verda Duysak da yaptıkları araştırma sonuçlarını açıkladı. Türkiye'de 15 yaş üstü yetişkinlerin yüzde 79'unun kolestrol seviyesini bilmediğini, 3 kişiden 1'inin yüksek kolestrol problemi yaşadığını aktaran Duysak, Türkiye'de 50 yaş altında kalp krizi geçirme sıklığında yüzde 20 ile Avrupa'nın en yüksek oranına sahip olduğunu bildirdi. (ANKA)


(EYL/NB/ZG)