Ülkemizde Teknikerlik Eğitimi 100 Yaşında

Ülkemizde Teknikerlik Eğitimi 100 Yaşında

Ülkemizde Teknikerlik Eğitimi 100 Yaşında
Bültenler - Haberler | Güncel

Ülkemizde 1911 yılından bu yana çeşitli sebeplere dayanan kesintilere rağmen, Teknikerlik eğitimi verilmektedir.

1970'li yıllara değin Tekniker Okulları şeklinde devam eden eğitim süreci, Meslek Yüksek Okulu yapılanması ile birlikte M.E.B. bünyesinde 1974 – 1975 yılından itibaren yer almış ve 1982 yılından itibaren Meslek Yüksek Okulları Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinden Yüksek Öğretim Kuruluna devredilerek T.C. Üniversitelerine bağlanmıştır.

Teknikerler Lise öğrenimi üzerine 2 yıl süreli Meslek Yüksek Okullarında mesleki teknik eğitim–öğretim alarak iş hayatına başlayan ve bu alanda ülkemizin bilgi ve teknoloji çağını yakalaması için belirli ölçeklerde tasarım ve proje yapan, uygulamasında da büyük sorumluluğu olan meslek mensuplarıdır. Ayrıca Tekniker unvan tanımı 1992 yılında çıkarılan 3795 sayılı yasa ile güvence altına alınmıştır.

3795 Sayılı Yasada;

"Gördükleri mesleki teknik öğretim alanlarına göre; Lise üstü iki yıl süreli yüksek teknik öğretim görenlere, "tekniker", Unvanı verilir. Bu unvanlar, eğitim görülen dalın ismi ile birlikte kullanılır. " hükmü mevcuttur.

Ülkemizde 1911 yılından bu yana çeşitli sebeplere dayanan kesintilere rağmen, Teknikerlik eğitimi verilmektedir.1970'li yıllara değin Tekniker Okulları şeklinde devam eden eğitim süreci, Meslek Yüksek Okulu yapılanması ile birlikte M.E.B. bünyesinde 1974 – 1975 yılından itibaren yer almış ve 1982 yılından itibaren Meslek Yüksek Okulları Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinden Yüksek Öğretim Kuruluna devredilerek T.C. Üniversitelerine bağlanmıştır.

Bugün ülkemizde 623 Meslek Yüksek Okulunda 410 farklı branşta Tekniker yetiştirilmektedir. Mezun Tekniker sayısı 1.700.000 civarındadır, Meslek Yüksek Okullarında ise yaklaşık 685.000 aday meslektaşımız öğrenim görmektedir.

Teknikerler ülkemizde bir çok angarya işe zorlanmakta, almış oldukları

nitelikli eğitime rağmen, yaşamlarını devam ettirebilmek amacıyla; çaycılık, şöförlük, bakkallık, sebzecilik, taksicilik, fırıncılık, tezgahtarlık vs... gibi farklı çalışma alanlarına yönelmektedir.

Bu yıl ülkemizde Teknikerlik eğitiminin 100. yılını maalesef büyük bir coşku ve sevinç ile kutlayamıyoruz. Nedeni ise her yıl sürekli olarak kısıtlıda olsa var olan yetkilerimizin elimizden hiçte hukuksal olmayan yollar ile gasp edilerek Teknikerlik unvanının bazı meslek grupları tarafından yok edilmeye çalışılmasıdır. Yinede ülkemizde mezun durumdaki 1.700.000 mezun Tekniker adına ülkemiz için var gücümüz ile çalışacağımızı buradan kamuoyuna duyuruyorum.

Ayrıca gücümüze güç katmak ve daha güçlü olmak için göller bölgesinde çalışan yada çalışamayan, mesleğini icra eden yada edemeyen, sağlık alanında, tarım alanında, hayvancılık alanında, inşaat, elektrik, elektronik, otomotiv ve medya alanlarında, adını sayamadığımız 410 farklı branşta eğitim almış bütün teknikerlerimizi ' TEKNİKERLER BİRLİĞİ ISPARTA ŞUBESİ ' kurmaya, gücmüze güç katmaya davet ediyorum. İletişim için teknikerlerbirligi32@mynet.com adresimize e-maillerinizi gönderebilirsiniz.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title