Ulema, Koza Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi'ni Ziyaret Etti

Ulema, Koza Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi'ni Ziyaret Etti

AK Parti İzmir Milletvekili Nesrin Ulema, geçen günlerde İzmir'in de aralarında olduğu 14 pilot ilde eşzamanlı açılan, Karşıyaka ilçesindeki Koza Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi'ni ziyaret etti.

Ulema, Koza Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi'ni Ziyaret Etti

AK Parti İzmir Milletvekili Nesrin Ulema, geçen günlerde İzmir'in de aralarında olduğu 14 pilot ilde eşzamanlı açılan, Karşıyaka ilçesindeki Koza Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi'ni ziyaret etti. Ulema, şiddetin toplumsal bir mesele olduğunu, bu konuda toplumun birlikteliği ve kararlılığının ihtiyaç olduğunu söyledi. 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'la gerekli düzenlemelerin yapıldığını, şiddetin ilgili kurum ve kuruluşların ortak çabalarıyla en aza indirilebileceğini belirtti. Koza merkezlerinde şiddete uğrayan veya uğrama riski taşıyan, desteğe ihtiyacı olan her kesime yönelik izleme ve değerlendirme çalışmaları yürütüleceğini ifade eden Milletvekili Ulema, şiddet uygulayanın da psikolojik ve sosyolojik destek alabileceğini vurguladı.

Nesrin Ulema, Koza Şiddeti Önleme ve İzleme merkezlerinde Aile ve Sosyal Politikalar, Adalet, İçişleri, Sağlık, Milli Eğitim ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıkları ve üniversitelerden akademisyenlerin temsilcilerinin bulunduğunu, 7 gün 24 saat ve "tek çatı" ilkesiyle kadının ekonomik, hukuki ve sosyal olarak güçlendirilmesi amacıyla insan onuruna yakışır etkili ve süratli hizmet sunulacağını, böylece sosyal devletin ilgili bütün organlarıyla mağdurun yanında olacağını belirtti. Bu merkezlere başvurulmasından itibaren 4 saat içinde bütün işlemlerin tamamlanmasının amaçlandığını ancak ihtiyaca göre sürenin değişebileceğini dile getirdi. Ulema merkezlere sadece kadınların değil, şiddete maruz kalan veya maruz kalma riski taşıyan kadın, erkek, yaşlı herkesin başvurabileceğini vurguladı. Ulema, son 10 yıldaki kanuni düzenlemelerin hem kadının statüsünü güçlendirmek, kadını her alanda etkin ve aktif kılmak hem de toplumsal meselelere çözüm oluşturabilmek için yapıldığını, açılan bu merkezlere hiç ihtiyaç olmamasını temenni ettiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: CHA