Ulaştırma Sektöründen Cumhurbaşkanı Gül'e Teşekkür

Ulaştırma Sektöründen Cumhurbaşkanı Gül'e Teşekkür

Und Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Dinçşahin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Yurtdışı Gezisinde Taşıma Kotaları ve Vize Kısıtlamalarını da Gündeme Getireceğini Öğrendiklerini Belirterek, Bunun Sorunun Çözümü Konusunda Umutlarını Artırdığını Bildirdi.

Ulaştırma Sektöründen Cumhurbaşkanı Gül'e Teşekkür

Uluslararası Nakliyeciler derneği (UND) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Dinçşahin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yurtdışı gezisinde taşıma kotaları ve vize kısıtlamalarını da gündeme getireceğini öğrendiklerini belirterek, bunun sorunun çözümü konusunda umutlarını artırdığını bildirdi.


UND Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Dinçşahin, yaptığı açıklamada, "UND'nin yıllardan beri ısrarla gündemde tuttuğu sorunların, bugün hükümetin ve Cumhurbaşkanı tarafından sahiplenilerek uluslararası alanda müzakere masasına alınmış olması sektörümüz adına önemli bir gelişmedir" dedi.

Taşıma kotaları ve vize kısıtlamalarının ülke ekonomisinin gelişmesinin önündeki en ciddi engellerden biri olarak gördüklerini belirten Dinçşahin, şunları kaydetti:

"Bu ay itibarı ile son 12 aylık ihracatımızın 100 milyar doları aşmış olmasından gurur duymaktayız. Ortalama olarak aylık yüzde 20'ler civarında artan ihracata karşılık taşıma kotalarımızın bazı ülkelerde hiç artmaması, bazılarında ise çok az artması ihracatımızın gelişimi açısından çok ciddi tehlikedir. Bugün itibarıyla Hırvatıstan-Macarıstan-İspanya-Rusya belgelerinin bitmiş olması nedeniyle, bu ülkelere ve bu ülkeleri transit geçerek yapılacak olan ihracatımızda büyük sorunlar yaşanacaktır."