Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Suudi Arabistan'da Temaslarda Bulundu

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Suudi Arabistan'da Temaslarda Bulundu

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Suudi Arabistan İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Muhammed Cemil Bin Ahmet Molla'nın Davetlisi Olarak Geldiği Bu Ülkede Çeşitli Temaslarda Bulundu.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Suudi Arabistan'da Temaslarda Bulundu

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Suudi Arabistan İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Muhammed Cemil bin Ahmet Molla'nın davetlisi olarak geldiği bu ülkede çeşitli temaslarda bulundu.

İki günlük resmi ziyaret için Riyad'a gelen Bakan Yıldırım, temaslarına sabahın erken saatlerinde başladı. İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Molla ile makamında görüşen Yıldırım, bir süre ayrı görüştükten sonra heyetler arası görüşmeye geçildi. Bakanlık binasının duvarlarında yer alan LCD TV'lerde Suudi ve Türk bayraklarının altında Bakan Yıldırım'ın isminin bulunması dikkat çekti.

Heyetler arasında yapılan görüşmelerde, TC Riyad Büyükelçisi Naci Koru, Ulaştırma Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürü Cabir Bilirgen, Dışilişkiler Dairesi Başkanı Erdem Direkler yer aldı.

Suudi Telekom'un Türk Telekom'a ortak olmasıyla birlikte iki ülke arasında ki telekomünikasyon ilişkilerinde hızlı bir gelişme yaşandığına dikkat çeken Bakan Yıldırım, bu ilişkilerin daha geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Suudili Bakan Molla ise, iki ülke arsında ki ilişkilerin Türk Telekom'a sınırlı kalmayacağını farklı alanlarda farklı işbirliği içerisinde olunması için çalışacaklarını belirtti.

Toplantıda, ayrıca, Ulaştırma Bakanlığı'nın hazırladığı cep telefonu, uydu, internet, posta gibi görev alanlarında yer alan birimlerin alt yapısıyla ilgili bir tanıtım filmi gösterildi.

Bakan Yıldırım, daha sonra Suudi Arabistan İletişim ve Bilgi Teknolojileri Komisyonunu ziyaret etti. Yıldırım'ı Suudi Arabistan İletişim ve Bilgi Teknolojileri Komisyon Başkanı Dr. Abdurrahman al-Jaferie karşıladı. Bir süre ayakta sohbet ettikten sonra komisyon için yeni yapılacak binanın maketi Bakan Yıldırım'a tanıtıldı.

Burada da heyetler arasında toplantı yapılırken, Bakan Yıldırım ve heyetine Komisyon çalışmaları hakkında geniş bilgi sunuldu. Komisyon Başkanı Dr. Abdurrahman, Türkiye ile olan ilişkilerden son derece memnun olduklarını ve bu ilişkilerin geliştirilmesi için gerekli çabayı sarf edeceklerini söyledi. Bunun üzerine Bakan Yıldırım, bu ilişkilerin daha da geliştirilmesi için Ulaştırma Bakanlığı olarak her türlü yardıma hazır olduklarını belirtti.

Komisyonda, İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı'nda olduğu gibi Ulaştırma Bakanlığının hazırladığı tanıtım filmi seyredildi ve karşılıklı hediye verildi.

Bakan Yıldırım, saat 13.00 sıralarında Suudi Arabistan Ulaştırma Bakanı Dr. Jubarah bin Eyd Al-Suraysiri'yi makamında ziyaret etti. İki Bakan'ın başkanlığında burada kısa bir toplantı yapıldı. Toplantıda iki ülke arasındaki ulaştırma konuları ele alındı ve bu konuda yapılabilecek işbirliği görüşüldü. Her iki Bakan ülkeleri arasındaki işbirliğinden son derece memnun olduklarını ancak bu işbirliğinin daha da geliştirilmesi konusunda hemfikir olduklarını belirttiler.

Suudi Telekomünikasyon İdaresi'ni de ziyaret eden Bakan Yıldırım'a Telekomünikasyon İdaresi yetkilileri çalışmaları hakkında bilgi verdi. Burada çalışan Türk mühendislerle karşılaşan Bakan Yıldırım bir süre sohbet etti ve onlara çalışmalarında başarılar diledi.

Türk Telekom'a ortak olan Suudi Telekom'un Network Kontrol Centerini de ziyaret eden Yıldırım buradan ayrıldıktan sonra burada onuruna verilen yemeğe katıldı.

Bakan Yıldırım, akşam saatlerinde Kral Abdülaziz Tarihi Merkezi ve Araştırma Vakfı'nı ziyaret etti. Daha sonra Bakan Yıldırım ve eşi İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Muhammed Cemil bin Ahmet Molla'nın onurlarına verdiği akşam yemeğine katıldı.

Bakan Yıldırım, yerel saatle 24.00 sıralarında Riyad'dan ayrılacak.

Kaynak: CHA