Ulaştırma Bakanı Yıldırım: "Önceliğimiz Memleketin Her Köşesinden Alo Sesi Gelmesi"

Ulaştırma Bakanı Yıldırım: "Önceliğimiz Memleketin Her Köşesinden Alo Sesi Gelmesi"

Mobil Haberleşme Hizmetinin Yurdun Her Köşesine Dengeli Olarak Yayılmasını Sağlayacaklarını İfade Eden Ulaştırma Bakanı Binalı Yıldırım, "Seçim Döneminde Şahit Oldum.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım:

-Mobil haberleşme hizmetinin yurdun her köşesine dengeli olarak yayılmasını sağlayacaklarını ifade eden Ulaştırma Bakanı Binalı Yıldırım, "Seçim döneminde şahit oldum. Ankara'nın doğusunda kapsam problemi var. Giderilmesi gerekiyor. Bırakın GPRS'yi ses yok ses. Birinci önceliğimiz memleketin her köşesinden alo sesinin gelmesi olacak. Bunun için eylem planı yapacağız" diye konuştu.Operatörlerin bu altyapıyı oluşturması gerektiğini söyleyen Yıldırım,

"Bunun için evrensel hizmet desteği vermeye hazırız. Evrensel hizmet desteğinde 344 milyon YTL var" dedi.

ANKARA (ANKA) - Mobil haberleşme hizmetinin yurdun her köşesine dengeli olarak yayılmasını sağlayacaklarını ifade eden Ulaştırma Bakanı Binalı Yıldırım, "Seçim döneminde şahit oldum. Ankara'nın doğusunda kapsam problemi var. Giderilmesi gerekiyor. Bırakın GPRS'yi ses yok ses. Birinci önceliğimiz memleketin her köşesinden alo sesinin gelmesi olacak. Bunun için eylem planı yapacağız" diye konuştu. Operatörlerin bu altyapıyı oluşturması gerektiğini söyleyen Yıldırım, "Bunun için evrensel hizmet desteği vermeye hazırız. Evrensel hizmet desteğinde 344 milyon YTL var" dedi.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, basın mensuplarıyla iftar yemeğinde bir araya geldi. Yemek sonrasında basının sorularını yanıtlayan Yıldırım, 3. Nesil (3N) ihalesinin iptal gerekçesinin Telekomünikasyon Kurumu tarafından oy birliği ile açıkladığını belirterek, "Kararı alan onlar, hesabı veren biz" dedi.

Yarışı aynı anda başlatmak istediklerini kaydeden Yıldırım, 3N'nin gelişmesine engel olacak hukuki meseleleri de çözeceklerini söyledi.

Operatörlerle toplantı yapmadan önce bütün illerin valilerinden köy bazında çeken veya çekmeyen yerlerin listesini alacaklarını açıklayan Yıldırım, memleketin her köşesinde yaşayan her vatandaşa ulaşmak istediklerini dile getirdi.

Haberleşmede sayısal uçurumu kaldırmak için çalıştıklarının altını çizen Yıldırım, operatörlerin 10 bin kriterinin de yanlış olduğunu kaydetti.

Firmaların rekabetten vazgeçerek kapsama alanı dışındaki yerlerde optimizasyona gitmesi gerektiğini belirten Yıldırım şunları söyledi:

"Bu optimizasyon, 6 ayda biter. Zaten oradan kimse para kazanmıyor. Ortak hareket ederek buralar kapsama alanı içine alınabilir. Bu ütopik değil. Olmayacak duaya amin demeyiz. Her şey kanunla olmaz. Yapılması gereken işler olduğunu düşünüyorum. Hakemliğe ihtiyaç var. En son işimiz yaptırımdır. Ona ihtiyaç kalmadan çözülür."

Yeni dönemde iletişim vergisini ele alacaklarını belirten Yıldırım, basının Maliye Bakanı'nın sürekli ertelediğine dikkat çekmesi üzerine, Maliye'nin hesabı kitabı bitmez. Başbakan sinyal verdi. Başbakan bu ülkenin kamuoyuna açıkladıysa Maliye ve Ulaştırma Bakanı'na yapmak düşer" dedi.

Karayollarının Ulaştırma Bakanlığı'na bağlandığının hatırlatılması üzerine Yıldırım, Karayolları'nda yapılacak çok iş olduğunu bildirdi. Yıldırım, yakın zamanda üçüncü köprü çalışmalarına da başlayacaklarını ifade ederek çalışmalar öncesinde Karayolları'ndan brifing alacağını daha sonra da bununla ilgili detaylı bilgi vereceğini kaydetti. projelere kamu kaynağı ile değil "yap-işlet-devret, PPP" metotlarıyla yapacaklarını vurgulayan Yıldırım, büyük projeleri mutlaka alternatif finans modelleriyle çözeceklerini kaydetti.

Yıldırım, gazetecilerin hızlı trenin alt yapısında sorun olup olmadığına ilişkin sorusuna da "Bunlar hızlı trenin h'sini bilmiyor. Biz bilim insanımızın söylemlerine bakarız. Dünyada 45 ülkede şantiyesi olan, hızlı tren projelerini yapan İspanya firmasıyla çalışıyoruz. Kaza her zaman olur. Hareket eden her şeyin riski vardır" yanıtını verdi. (ANKA)