Haberler » Ekonomi » Haber

Ukrayna Para Birimi 'Hrivna' Dolar Karşısında Eridi

Ukrayna Merkez Bankası, Milli Para Hrivna'nın 1 Amerikan Doları Karşısındaki Yeni Resmi Kurunu: 7,985 Hrivna Olarak Açıklaması Akabinde 1 Dolar Serbest Piyasada 9 Hrivna Seviyesinde İşlem Görmeye Başladı.

Ukrayna Para Birimi 'Hrivna'  Dolar Karşısında Eridi

Ukrayna Merkez Bankası, milli para Hrivna'nın 1 Amerikan Doları karşısındaki yeni resmi kurunu: 7,985 Hrivna olarak açıklaması akabinde 1 dolar serbest piyasada 9 Hrivna seviyesinde işlem görmeye başladı.

Hrivnanın hızla değer kaybettiği bugünlerde döviz büroları ve bankalarda döviz işlemleri yapmakta zorlaşmaya başladı. Bütün ibreler doların yükselişini gösterirken bazı bankalar döviz kurlarını saat başı belirliyor.

Krizin ilk yaşandığı günlerden ders alan iş dünyası ise Hrivna'nın değer kaybetmesi ile birlikte çoktan emtia fiyatlarını dolar karşısındaki Hrivna'nın en düşük noktasına olan 8,9'a ayarladı. Böylelikle özellikle dışarıdan gelen beyaz eşya ve ithal ürünlerin birkaç gün içerisinde yaklaşık yüzde 13 zamlanmış oldu. İnternet üzeriden satış yapan şirketleri ise durumdan daha az etkileniyor. Çünkü; fiyatları çoktan piyasa kuruna otomatik olarak sabitlemişlerdi.

Diğer yandan doların değer kazanması gayrimenkul fiyatlarını düşürmeye devam ediyor. Uzmanlar emlak talebinin yeterli seviyede olmaması durumunda fiyatlarda yüzde 10'luk bir düşüş daha yaşanabileceğini belirtiyor.

Doların Hrivna karşısında hızla değer kazanması Türkiye'yi yakından ilgilendiren turizm sektörünü de etkiliyor. Konuya ilişkin CİHAN'a açıklamada bulunan Anex Tour Ukrayna Genel Müdürü Mehmet Gündoğdu, özellikle son günlerde yaşanan kur dalgalanmasına bağlı olarak paket fiyatlarını yaklaşık yüzde 15 oranında zamlı hale geldiğini belirtti. Bu durumu değerlendiren Mehmet Gündoğdu özellikle Türkiye destinasyonlarına tur satan Ukraynalı acentelerin tur satmakta zorlandığını ifade etti.

Diğer yandan doların hızla değer kazanması karşısında benzin fiyatlarının aynı kalması tüketici bir süre sevindirse de Hrivna'nın bu değer kaybının kısa zamanda pompa fiyatlarına yansıtılması bekleniyor.

Dünyadaki mali krizden en çok etkilenen ülkelerin başında gelen Ukrayna'da halihazırda 1 Dolar 8.85 Hrivna'ya satılırken doların alış fiyatı 9.20 seviyelerine kadar çıkabiliyor.

Geçtiğimiz yılın Eylül ayında ise Ukrayna Merkez Bankası'nın Dolar kuru 5.05 Hrivna iken serbest piyasada ise 4.55 seviyelerinde idi.

(CİHAN)