'Ukrayna Koşuldan Vazgeçti'

'Ukrayna Koşuldan Vazgeçti'

Avrupa Komisyonu, Ukrayna Hükümetinin, Avrupa'ya Transit Doğalgaz Anlaşmasında Rusya'nın İstemediği Ek Koşuldan Vazgeçerek Yeni Bir Anlaşma İmzalamayı Kabul Ettiğini Bildirdi.

'Ukrayna Koşuldan Vazgeçti'

Avrupa Komisyonu, Ukrayna hükümetinin, Avrupa'ya transit doğalgaz anlaşmasında Rusya'nın istemediği ek koşuldan vazgeçerek yeni bir anlaşma imzalamayı kabul ettiğini bildirdi.

Komisyon sözcüsü Ferran Tarradellas, Rusya Başbakanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmeden sonra Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun Ukrayna Başbakanı Yulya Timoşenko'ya telefon ettiğini ve Kiev'in, koşul ileri sürmeden yeni bir anlaşma imzalamayı kabul etmesini sağladığını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, hükümetine Ukrayna üzerinden Avrupa'ya sevkedilen doğalgazı denetlemekle yükümlü gözlemciler yerleştirilmesi için varılan anlaşmayı uygulamaması talimatını vermişti.

Rusya televizyonlarının bildirdiğine göre, Ukrayna'yı anlaşmanın altını oymakla suçlayan Dimitri Medvedev, ''Bu anlaşmayı koşullu imzalayanların, bu davranışlarının yasal sonuçlarını iyi bildiklerini düşünüyorum'' demişti.

Medvedev, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesinde, anlaşma metnine Ukrayna tarafınca elle yazılan bir cümlenin belgeyi boş ve geçersiz kıldığını belirterek, ''Böylece, imzalanan belgenin boş ve bizim için geçersiz olduğunu düşünmek zorundayız. Ukrayna tarafınca bu koşul çekilmeden anlaşmayı uygulamayacağız'' diye konuşmuştu.

Rus ajanslarının haberlerine göre de Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile yaptığı telefon görüşmesinde, Ukrayna'nın transit doğalgaz anlaşmasıyla ilgili davranışlarının kabul edilemez olduğunu söylemişti.

Kaynak: AA