Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko İtalya'da

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko İtalya'da

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, resmi ziyaret kapsamında geldiği İtalya'da, Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ve Başbakan Matteo Renzi ile görüştü.

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko İtalya'da

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, resmi ziyaret kapsamında geldiği İtalya'da, Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ve Başbakan Matteo Renzi ile görüştü.

İtalya ve Vatikan'a resmi ziyarette bulunmak üzere başkent Roma'ya gelen Poroşenko, temaslarına öğlen saatlerinde mevkidaşı Mattarella'yı, Quirinale Sarayı'nda ziyaret ederek başladı.

Basına kapalı gerçekleşen baş başa görüşmenin ardından konuk lider, İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile görüşmek üzere Chigi Sarayı'na geçti. Poroşenko burada Renzi tarafından resmi törenle karşılandı.

Ülkelerin milli marşlarının okunmasının ardından iki lider, ikili görüşmeye geçti. Renzi-Poroşenko görüşmesine, İtalyan enerji firması ENI'nin üst yöneticisi (CEO) Claudio Descalzi'nin de katıldığı görüldü.

Petro Poroşenko'nun yarın da Vatikan'da, Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus tarafından kabul edileceği bildirildi.

Poroşenko'dan Rusya'ya sert eleştiri

Ziyareti öncesinde İtalya'nın ana akım gazetelerinden La Repubblica'ya özel demeç veren Ukraynalı lider, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i eleştirerek, "Putin'in tek bir hedefi var. O da dünyayı Avrupa'dan Suriye'ye kadar istikrarsızlaştırmak. Savaşın başından beri Beşşar Esed'e verdiği destekle sivil ölümlerin sorumluluğunu paylaşmakta" dedi.

Putin'in DAEŞ terörünü yenmek üzere yaptığı çağrıya atıfta bulunan Poroşenko, "Böyle bir çağrıda bulunması şaşırtıcı, çünkü bunu yaparken Ukrayna'nın doğusunda geçen yıl Malezya uçağını Rus füzesiyle düşürüp 300 kişiyi öldüren teröristleri yemlemeye devam ediyor" ifadesini kullandı.

Petro Poroşenko, "Cihatçı terörün küresel bir güçle imha edilebileceğini, ancak bu noktada koalisyonun Putin'e güvenebileceğine inanmadığını" da savunarak, "Ruslar şu ana kadar sadece Esed'in muhaliflerini bombaladı, DAEŞ mevzilerini değil. Bu da Avrupa'ya olan göçü artırdı. Moskova, Suriye'ye barış getirmez ama savaşı getirir" diye konuştu.

Ukrayna Devlet Başkanı, SKYTG 24 kanalına verdiği demeçte ise Rusya'nın saldırgan bir ülke olduğunu ileri sürerek, "Rusya, bugün hiçbir uluslararası kararın onayı olmadan Kırım'ı ilhak etti. ve bu 21'inci yüzyılda Avrupa'nın merkezinde gerçekleşti. Binlerce Rus askeri bizim ülkemize saldırmaya devam ediyor, sivilleri ve Ukrayna askerlerini öldürmeye devam ediyorlar. Biz ise bu saldırganlık karşısında ülkemizi savunmaya çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Poroşenko, bu durumda ülke halinde birlik olmaya ve AB ile dünyanın desteğine daha da ihtiyaç duyduklarını ifade ederek, Rusya'nın askerlerini Ukrayna topraklarından ve Kırım'dan çekmesi gerektiğini de söyledi.

Kaynak: AA