Ukrayna'daki Kriz

Ukrayna'daki Kriz

Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko ve Başbakan Viktor Yanukoviç'in Ülkedeki Krize Son Vermek Üzere Yaptıkları Toplantıdan Sonuç Çıkmadı.

Ukrayna'daki Kriz

Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko ve Başbakan Viktor Yanukoviç'in ülkedeki krize son vermek üzere yaptıkları toplantıdan sonuç çıkmadı.

Akşam saatlerinde Başbakanlık binasında bir araya gelen Cumhurbaşkanı Yuşçenko ile Başbakan Yanukoviç'in görüşmesi sona erdi. Görüşmenin ardından bir basın toplantısı düzenleyen Yuşçenko, görüşmenin başarısızlıkla sona erdiğini duyurdu. Yuşçenko, "Erken genel seçime gidilmesi konusundaki ısrarlı tavrımı Başbakan Yanukoviç yine reddetti. Görüşme yine başarısızlıkla sonuçlandı" dedi.

Şartlarının kabul edilmesi halinde meclisi feshetme kararını geri alabileceğini ifade eden Yuşçenko, "Yanukoviç'in, parlamentonun uzlaşmaya gidilmesi için ele aldığı bir dizi yasayı kabul etmesi durumunda meclisi feshetme kararımı geri almaya hazırım" diye konuştu.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Yuşçenko'nun müttefiki Yulia Tymoshenko, yaklaşık 15 bin kişi ile şehir merkezinde Yuşçenko'ya destek gösteri düzenledi. Tymoshenko, protestoculara karşı yaptığı konuşmada, "Cumhurbaşkanımızı desteklemeye hazır mıyız? Geri adım atmaması için Yuşçenko'yu desteklemeye devam edeceğiz" dedi.

Göstericiler de Tymoshenko'nun çağrılarına "evet, evet" ve "seçim, seçim" diye bağırarak karşılık verdi.

(EA-OYK-OYK-MEF-D)