Ukrayna'da 30'dan Fazla Rusya Yanlısı Ayrılıkçı Öldürüldü
Haberler » Dünya » Ukrayna'da 30'dan Fazla Rusya Yanlısı Ayrılıkçı Öldürüldü - Haberler

Ukrayna'da 30'dan Fazla Rusya Yanlısı Ayrılıkçı Öldürüldü

Slaviansk şehri yakınlarında Ukrayna ordusu ile Rus yanlısı ayrılıkçılar arasında çıkan çatışmalarda, 30'dan fazla ayrılıkçı hayatını kaybetti.

Ukrayna'da 30'dan Fazla Rusya Yanlısı Ayrılıkçı Öldürüldü

'nın doğusundaki Slaviansk şehri yakınlarında Ukrayna ordusu ile Rus yanlısı ayrılıkçılar arasında çıkan çatışmalarda, 30’dan fazla ayrılıkçının hayatını kaybettiği bildirildi.

"4 UKRAYNA ASKERİ ÖLDÜ, 20'YE YAKIN ASKER YARALI"

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, Facebook sayfasından yaptığı açıklamada 30’dan fazla ayrılıkçının çatışmalarda öldürüldüğünü yazdı. Avakov dünden bu yana devam eden çatışmalarda 4 Ukrayna askerinin öldüğünü, 20'ye yakın askerin yaralandığını açıkladı.

RUSYA YANLISI GRUPLARIN HELİKOPTER DÜŞÜRDÜĞÜ AÇIKLANDI

Ukraynalı yetkililer, dün Rusya yanlısı silahlı grupların açtığı ateş sonucunda, Ukrayna ordusuna ait Mi-24 model helikopterin düştüğünü bildirmişti.

DONETSK HAVAALANI KAPATILDI

Bu arada Ukrayna’nın batısındaki Donetsk kentinde tüm uçuşlar askıya alındı.
Donetsk Havaalanı’nın internet sitesinde yayımlanan açıklamaya göre kentte, gelen ve giden uçuşların tümü süre belirtilmeksizin durduruldu.

Karar, Ukrayna’da artan gerginliğin ve Rus yanlılarıyla ordu arasındaki çatışmaların artmasından sonra alındı. Ancak uçuşların durdurulmasına herhangi bir gerekçe gösterilmedi.

PAZARTESİ GÜNÜ PUSUYA DÜŞÜRÜLMÜŞLERDİ

Ülkenin doğusunda yer alan Slavyansk'ta bir süredir operasyon yürüten Ukrayna güçleri pazartesi günü pusuya düşürülmüştü. Bunun üzerine sert çatışmalar yaşanmış, kent merkezini kontrol eden milisler geri çekilmek zorunda kalmıştı. 

MİLİSLER BARİKATLARINI GÜÇLENDİRİYOR

Kenti tamamen kuşatan Ukrayna güçlerine karşı milisler ellerinde tuttukları noktalarda barikatlarını güçlendiriyor. Kente giden yollar arabalar, kesilmiş ağaçlar, kum torbaları ve araç lastikleriyle kapatılmış durumda.

TOPLU TAŞIMA ÇALIŞMIYOR, İŞYERLERİ KAPALI, OKULLAR TATİL

Çatışma ortamı nedeniyle kentte toplu taşıma araçları çalışmıyor, iş yerlerinin ve bankaların büyük bir kısmı kapalı, okullar tatil.

UKRAYNA'NIN YENİ KORKUSU

Ukrayna'nın batıdaki komşusu ise sınır birliklerini alarm durumuna geçirdi. 
Karar, Ukrayna'nın seçkin bir birliğini Odessa Limanı'na konuşlandırması üzerine üçlü toplantı düzenleyen Cumhurbaşkanı Nicolae Timofti, Başbakan Lurie Leanca ve Moldova Meclis Başkanı İgor Coreman tarafından hazırlanan ortak bir bildiriyle duyuruldu.

Coreman, bildiride, güvenlik güçlerine, 'ülke içinde kamu düzenini sağlamak için gerekli her türkü tedbiri alma emri verildiğini' belirtti, buna karşılık belirli bir tehdide göndermede bulunmadı.

Ukrayna, Moldova'dan bulunan Rus nüfusun ülkedeki Rusya yanlısı ayrılıkçı harekete destek vermesinden çekiniyor. 


Kaynak: CİHAN

Manşet

Haberler