Ukrayna Başbakanı Janukowitsch'in Almanya Temasları

Ukrayna Başbakanı Janukowitsch'in Almanya Temasları

Resmi Temaslarda Bulunmak Üzere Almanya'ya Gelen Ukrayna Başbakanı Viktor Janokowitsch, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Görüştü. Merkel, Almanya'nın Avrupa Birliği'nin (AB) Dönem Başkanlığı Süresinde, Ukrayna ile Olan İlişkilerde Daha Yapıcı Bir Dönem Yaşanabilir.

Ukrayna Başbakanı Janukowitsch'in Almanya Temasları

Resmi temaslarda bulunmak üzere Almanya'ya gelen Ukrayna Başbakanı Viktor Janokowitsch, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü. Merkel, Almanya'nın Avrupa Birliği'nin (AB) dönem başkanlığı süresinde, Ukrayna ile olan ilişkilerde daha yapıcı bir dönem yaşanabilir.

Almanya'nın başkenti Berlin'de Ukrayna Başbakanı Janokowitsch'i askeri bir törenle karşılayan Almanya Başbakanı Merkel, görüşme sonrası yapılan ortak basın toplantısında, iki ülke arasındaki ilişkilerin memnuniyet verici düzeyde olduğunu ifade etti. Ukrayna ile olan ilişkilerin Almanya için büyük önem ifade ettiğinin altını çizen Merkel, ilişkilerin istikrarlı bir durumda olması ve daha da geliştirilmesi için çaba sarf edileceğini söyledi. Merkel, "Almanya'nın AB dönem başkanlığı süresinde, Ukrayna ile olan ilişkilerde daha yapıcı bir dönem yaşanabilir. Ukrayna'nın AB üyeliği konusundaki beklentisini anlayışla karşılıyorum. Ancak AB ülkelerinin, öncelikle kendi aralarında istikrarlı bir gelişim ve yapılanma dönemini geride bırakması gerekir. AB'nin yaptırım gücünün artması gerekiyor ancak bu konunun henüz tam anlamıyla gerçekleşmediğine inanıyoruz. AB'nin, Ukrayna'nın AB üyeliğinden önce kendi ev ödevlerine öncelik tanıması zorunludur" dedi.

Meslektaşı Janukowitsch'e ülkesinin AB'de özel bir yeri olacağına dair güvence veren Merkel, "Ukrayna'nın AB'de özel bir yeri var. Haftaya başlayacak olan AB-Ukrayna arasındaki toplantıda bu konu detaylı biçimde ele alınacak. Bu toplantıda, kalıcı ne tür gelişmeler kaydedileceği görüşülüp, somut saptamalarda bulunulacak. Ayrıca Almanya, Ukrayna'yı Dünya Ticaret Örgütü'ne (WTO) üyeliği için de destekleyecek. Bu da serbest ticareti beraberinde getirecek" diye konuştu.

Merkel ile görüşmelerinde, AB'nin ve dünyanın güvenliği konusunu ele aldıklarını kaydeden Janukowitsch ile ise, Ukrayna için AB'ye üyeliğinin önemli noktalardan birisi olduğunu söyledi. Janukowitsch, "Ukrayna'nın öncelikli hedefi AB'ye üyeliktir. Almanya bizim için önemli bir partner. Almanya'nın AB dönem başkanlığı bizi memnun etti. İki ülke arası ilişkilerin iyi boyutlarda seyretmesi de önemli. Ayrıca ticari ilişkilerimiz de giderek artıyor. Enerji meselesinde de Almanya ile ortak hareket etmeyi düşünebiliriz" açıklamasında bulundu.

(SE-OYK-OYK-RO-D)

Kaynak: İHA