Uğur Dündar: Halk Yoz Programları Seyrediyor

Uğur Dündar: Halk Yoz Programları Seyrediyor

Gazeteci-Yazar Uğur Dündar, televizyonlarda kaliteli programların reyting almadığı için yoz programların yayınlandığını bunu da halkın seyrettiğini söyledi.

Uğur Dündar: Halk Yoz Programları Seyrediyor

Gazeteci-Yazar Uğur Dündar, televizyonlarda kaliteli programların reyting almadığı için yoz programların yayınlandığını bunu da halkın seyrettiğini söyledi. Dündar, Denizli'de Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Münazara Kulübü ve Denizli Genç İş Adamları Derneği (DEGİAD) tarafından PAÜ Kongre ve Kültür Merkezi'ne düzenlenen "Medyanın Gözüyle Türkiye" adlı söyleşiye katıldı. Söyleşiyi PAÜ Rektörü Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç, DEGİAD Başkanı M. Ercüment Erdem ve çok sayıda üniversite öğrencisi izledi.

Söyleşi, ekmek üreten bir fırında yaşanan sağlıksız üretimin sergilendiği tiyatro gösterisi sunan öğrencileri Uğur Dündar'ın sahneye çıkıp yakalamasıyla başladı. Öğrenciler Dündar'ı kafalarına geçirdikleri boneler ile karşıladılar. Karşılaştığı manzara sonrası duygulandığını ve unutamayacağı bir şaka olduğunu belirten Uğur Dündar salondaki öğrencileri tebrik etti.

Ekrana taşıdığı haberlerinde Türkiye'nin içinde bulunduğu manzaraları sergilediğini söyleyen Dündar, "Ülkemizin içinde bulunduğu durumları öğrenmek için mesleğime ilk başlamadan önce gezip görmeyi istedim. Çünkü ülkenin nasıl olduğunu anlamak istiyorsan gezeceksin ve başka ülkelere gidince karşılaştıracaksın. Bende bu yüzden ülkemi gezmeye karar verdim ve gezdiğim yerlerde gördüklerimi, yaşananları ekrana taşıdım." dedi.

Güncel konulara da değinen Dündar, suç işlemiş memurların sürgün olarak doğuya gönderilmesini eleştirdi. İyi idarecilerin doğuda görev yapması halinde problemlerin çözüleceğini anlatan Dündar şunları kaydetti: "Devlet oraya kurtulmak istediği adeta bir suç çetesi haline gelmiş hırsızlıktan her türlü ahlaksızlığa kadar yüz kızartıcı fiilleri işlemiş kişileri göndermek yerine pırıltılı istikbal vaat eden geleceğin büyük idarecilerini göndermiş olsaydı ve onlara iyi parada vermiş olsaydı inanın tüm kalbimle söylüyorum Türkiye bu bataklığı çoktan kurutmuştu."

Bir zamanlar Doğan Gurubu'ndan çalışırken kırıldığını ve mutsuz olduğu için ayrıldığını belirten Dündar, Uzan Gurubu'na geçmesini ise büyük bir hata olarak nitelendirdi.

TRT'den iki defa Türkiye'ye doğruları söylediği için uzaklaştırılmak zorunda kaldığını vurgulayan Dündar, öğrencilerden gelen soruları da cevapladı. Bir öğrencinin televizyonların kötü hal ve hareketleri özendirici diziler yapması konusunda kendilerinin tek başına çalışmasının yeterli olmadığını vurguladı. Dündar, "Biz insanlara doğruları anlatıyoruz yanlışları gösteriyoruz ve sentezlerini toplumun özgürce yapması için bir işaret fişeği atıyoruz. Ama o işaret fişeğinin peşinden maalesef beklediğimiz kalabalık kararlı adımlarla gelmiyor. Bugün televizyonlarda yoz programlar yayınlanıyorsa, bu halkımız seyrettiği için yapılıyor. Kaliteli programlar yayınlandığında mesela; insanların testere ile kesildiği saatlerde yayınlanan dizilerin karşısına kaliteli özenle hazırlanmış bir program çıkarıldığında o program reyting almıyor. Sonuçta yayından kaldırılıyor. Burada birazda dönüp toplumun kendisini eleştirmesi lazım." ifadelerini kullandı.

Emin Çölaşan'ın Hürriyet'ten ayrılmasıyla ilgili bir başka soruyu ise Dündar, Çölaşan için gerekirse silahını kullanabileceğini fakat medya patronlarının da çalışıp çalışmama haklarının olduğunu söyledi. Dündar şunları kaydetti: "Emin Çölaşan kitapta birlikte yaşadığımız serüvenleri karşılaştığımız sorunları anlatmış, onlar üzerinde fazla konuşmayacağım. Ama Emin kalemini satmamış kimsenin önünde eğilip bükülmemiş benim dostum arkadaşım. Benim devletin verdiği bir silah var, taşımayı sevmiyorum. Bir insana doğrultabileceğimi de zannetmiyorum. Allah kullanmayı da nasip etmesin. Ama eminin hayatı tehlikeye düştüğünü benimde yapabileceğim bir şey olduğunu anladığım an hiç tereddüt etmeden tabancamı alırım. Emin'in evinin önünde yatarım. Ama şunu da unutmamak lazım. Medya patronlarının bizimle çalışmak kadar çalışmama haklarının bulunduğunu bizimde buna saygı göstermek gerektiğini de unutmamak lazım."

Yapılan söyleşi sonrası PAÜ Rektörü Ardıç ve DEGİAD Başkanı Erdem Gazeteci Uğur Dündar'a plaket verdi.