Ufuk Uras: "Fırtınalı Günlerde Limanımız Demokrasi ve Özgürlüklerin Genişletilmesini Talep Etmektir"

Ufuk Uras: "Fırtınalı Günlerde Limanımız Demokrasi ve Özgürlüklerin Genişletilmesini Talep Etmektir"

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (Ödp) Genel Başkanı ve Bağımsız İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, Ülkenin Fırtınalı Günlerden Geçtiğini Belirterek, "Bu Fırtınalı Günlerde Bizim Limanımız Demokrasi ve Özgürlüklerin Genişletilmesini Israrla Talep Etmektir. Ülkemiz Bir Dönemece Girdi. Ülkemizin Girdiği Bu Dönemeci Demokrasi ve Özgürlüklerin Alanını Genişleterek Bitirelim." Dedi.

Ufuk Uras:

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Genel Başkanı ve Bağımsız İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, ülkenin fırtınalı günlerden geçtiğini belirterek, "Bu fırtınalı günlerde bizim limanımız demokrasi ve özgürlüklerin genişletilmesini ısrarla talep etmektir. Ülkemiz bir dönemece girdi. Ülkemizin girdiği bu dönemeci demokrasi ve özgürlüklerin alanını genişleterek bitirelim." dedi.

ÖDP Zonguldak İl Başkanlığı'nın davetlisi olarak Genel Maden-İş Sendikası Şemsi Denizer Toplantı Salonu'nda düzenlenen panele katılan Ufuk Uras, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de kutuplaşmalar üzerinden siyaset yapılarak hiçbir yere varılamayacağını hatırlatarak, "Bu ülkede kutuplaşmaların artması, gerginliklerin artması, bir tür Nihat Erim (eski başbakanlardan) benzeri, ara rejimlerle iktidar olma heveslileri üzerinden solu büyütemeyeceğimizi görmemiz gerekiyor." dedi.

Uras, kapsamlı bir Anayasa değişikliği ile ülkenin düzlüğe çıkabileceğini savunarak, şunları söyledi: "Özgürlükleri pazarlık konusu yapmadan, böyle perakende, kendine Müslüman bir tutum almadan -herkesi kapsayacak- somut adımlarla yapılacak bir Anayasa değişikliğiyle ülkeyi düzlüğe çıkarmak pekala mümkün. Maalesef bugün kendini solda tarif eden; ama hala 12 Eylül faşizminin Anayasasını savunan, o Anayasa çerçevesinde tutum alan yaklaşımların da solla uzaktan yakından alakasının olmadığı bir süreçteyiz." şeklinde konuştu.

Türkiye'de solun -ne zaman toplumsal ihtiyaçları ön plana aldıysa- büyüdüğünü ifade eden ÖDP Genel Başkanı Uras, "Memlekette gördük ki cübbeli, apoletli, takkeli siyasetle bir yere varılamıyor. Devrimci, demokratik , özgürlükçü bir siyaset bu yüzde 30 kararsızların gerçek adresi olabilir. Fırtınalı günlerden geçiyoruz. Türkiye yol ayrımında. Bu fırtınalı günlerde bizim limanımız demokrasi ve özgürlüklerin genişletilmesini ısrarla talep etmek, bunun için mücadele etmektir. Yolun sonunu göremiyorsanız dönemece gelmişsiniz demektir. Memlekette de dönemeçteyiz. Bu filmin sonu karakolda bitmesin. Uçurumda bitmesin. Bu dönemeci demokrasi ve özgürlükler alanını genişleterek bitirelim." diye konuştu.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç Öztürk ve Araştırmacı-Yazar Aziz Çelik'in de konuşmacı olarak katıldığı panelde, Ömer Özdemir isimli bir vatandaşın, toplumun kanayan yarası haline gelen türban konusundaki düşüncesini sorması üzerine Uras, şunları söyledi: "Reşit olan vatandaşlarımız istediği kılık-kıyafeti giyebilirler. Yani üniversitede kılık-kıyafet yasağı denilen hikayeyi Kenan Evren ve İhsan Doğramacı getirmiştir. Bizim bazı solcu arkadaşlarımız Kenan Evren ve İhsan Doğramacı hattını, sol bir hat zannediyor."