Haberler » Spor » UEFA'nın Yeni Başkanı Mıchel Platını Oldu...(2) - Spor

UEFA'nın Yeni Başkanı Mıchel Platını Oldu...(2)

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) Başkanlığı'na, Fransız ve Dünya Futbolunun Efsane İsimlerinden Michel Platini Seçildi.

UEFA'nın Yeni Başkanı Mıchel Platını Oldu...(2)

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) Başkanlığı'na, Fransız ve dünya futbolunun efsane isimlerinden Michel Platini seçildi.


UEFA'nın Almanya'nın Düsseldorf Kenti'nde yapılan başkanlık seçimlerinde zafer Michel Platini'nin oldu. 51 yaşındaki Platini, 52 üye federasyonun oy kullandığı seçimlerde 1990 yılında beri başkanlık görevini yürüten İsveçli Lennart Johansson'un geride bıraktı. Platini, önümüzdeki 4 yıl boyunca UEFA Başkanlığı'nı yürütecek.


Bir dönem Fransa Milli Takımı kaptanlığını da yapan Platini, üye ülke federasyonlarından 27'sinin oyunu aldı. Johansson'a oy veren federasyon sayısı ise 23'te kaldı. 77 yaşındaki Johansson, yaklaşık 17 yıldır görevde bulunuyordu. Platini, adaylık süresince en çok Şampiyonlar Ligi'ndeki takım sayısının artırılması, İspanya, İtalya ve İngiltere gibi ülkelerin temsilci sayılarının azaltılması ve futbolda geri kalmış ülkelere daha fazla temsil hakkı verilmesi gibi konuları işledi. Platini, bu açıklamalarıyla Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Başkanı Sepp Blatter'in de desteğini almıştı. Ancak UEFA'nın etkin ülkelerinden Almanya açıkça Johannsson'u destekleyeceğini duyurmuştu.


Michel Platini, Fransa Milli Takımı'nın formasını 72 kez giydi. Bu maçların 50'sinde sahaya kaptan olarak çıkan Fransız efsane, 41 gol atarak ülkesinde rekor kırdı. 1984 yılında kaptan olarak Fransa ile Avrupa Şampiyonluğu'na uzandı. Aynı turnuvada 9 golle gol kralı oldu. 1978, 1982 ve 1986'da olmak üzere 3 kez Dünya Kupası Finalleri'nde forma giydi. 1982 ve 1986 Dünya Kupaları'nda yarı final oynadı. Futbol kariyerine Fransa'nın AS Joeuf Takımı'nda 1966 yılında başlayan Platini, Nancy ve St. Etienne'de oynadı. Platini, daha sonra forma giydiği ve futbolu bıraktığı İtalyanların köklü kulübü Juventus'ta unutulmaz futbolcular arasına girdi. Platini, 1983, 1984 ve 1985 yıllarında arka arkaya üç kez 'Avrupa'da yılın Futbolcusu' ödülüne layık görüldü.


Michel Platini, 1988-1992 yılları arasında Fransa Milli Takımı'nın teknik direktörlüğünü de yaptı. Fransa'nın başında 29 maça çıkan Platini, 6 galibiyet, 8 beraberlik ve 5 mağlubiyet aldı. 1998'de Dünya Kupası'na ev sahipliği yapan Fransa'da organizasyon komitesi başkan yardımcısıydı. Platini, ayrıca, 2002 yılın Nisan ayından beri UEFA ve FIFA İcra Kurulu'nda da görev yapıyordu.


(ERS-ERS-İY-ÖK-S)

Kaynak: İHA

Manşet

Haberler