UEFA'dan Irkçılığa Soruşturma

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), Salı Günü Glasgow Rangers ve Fk Zeta Takımları Arasında Oynanan Şampiyonlar Ligi 2. Ön Eleme Turu Rövanş Maçında Yaşanan Irkçılık Olaylarıyla İlgili Olarak Soruşturma Başlattı.

UEFA'dan Irkçılığa Soruşturma

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), Salı günü Glasgow Rangers ve FK Zeta takımları arasında oynanan Şampiyonlar Ligi 2. Ön Eleme Turu rövanş maçında yaşanan ırkçılık olaylarıyla ilgili olarak soruşturma başlattı.

Özellikle Avrupa futbolunda büyük bir sorun olmaya başlayan ve dünya genelinde ciddi şekilde artış gösteren ırkçılık, son olarak Karadağ'da baş gösterdi. İskoç ekibi Glasgow Rangers ve Karadağ takımı FK Zeta takımları arasında Karadağ'da oynanan Şampiyonlar Ligi 2. Ön Eleme Turu rövanş karşılaşmasında Karadağ ekibinin taraftarları, Glasgow Rangers forması giyen iki oyuncuya ırkçı tezahüratlarda bulundular. Podgorica'da oynanan karşılaşmada ırkçı söylemlerin hedefi olan futbolcular ise Glasgow Rangers'ın

siyahi oyuncuları Damarcus Beasley ve Jean-Claude Darcheville'di. Beasley, karşılaşmanın 81. dakikasında attığı golle takımının 1-0 galip gelmesini sağlarken bu sonuçla Glasgow Rangers da iki maç sonunda 3-0'a ulaşarak tur atlamayı başardı.

Glasgow Rangers'lı oyunculara yönelik yapılan ırkçı saldırıların ardından UEFA konuyla ilgili olarak soruşturma başlatıldığını duyurdu. UEFA İletişim Direktörü William Gaillard konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Henüz gözlemcilerimizden maç raporlarını almadık ancak soruşturma açmak için yeterli delile sahibiz. Bizimi politikamız; ırkçılığa karşı müsamaha göstermemektir. Bağımsız bir komisyon bu hareketlere gereken cezayı verecektir. En büyük önceliğimiz ise bu sorunu kökünden halletmektir" dedi.

(ERG-ERS-ÖK-S)

Kaynak: İHA