Udonthanee: Tayland'da İlginç Tapınak

Udonthanee: Tayland'da İlginç Tapınak

Tayland'ın Udon Thanee Şehri, Budizm İnanışına Göre Oldukça Önemli Bir Tapınak Barındırıyor. Taylandlılar, Tapınağa ve Tapınak İçindeki Havuza Büyük Önem Veriyor, Hürmet Gösteriyor.

Udonthanee: Tayland'da İlginç Tapınak

Tayland'ın Udon Thanee Şehri, Budizm inanışına göre oldukça önemli bir tapınak barındırıyor. Taylandlılar, tapınağa ve tapınak içindeki havuza büyük önem veriyor, hürmet gösteriyor.

Tayland'ın doğusunda bulunan Laos sınırına yakın, şirin bir kent olan Udon Thanee'de bulunan tapınak, ilk bakışta çok fazla özelliği olmayan bir mekan, ancak halkın verdiği büyük anlamlarla önemli ve ilginç bir yer haline gelmiş. Tapınakta bulunan bir havuz, halk tarafından kutsallaştırılmış. Tapınağa gelen halk, tapınaktaki erkek ve dişi heykele ibadetlerini tam bir özenle yerine getiriyor. Bazıları bir taş getirip bu taşı kutsamaya çalışıyor, diğerleri ise orada bulunan mumları yakıp, heykellerden af diliyor. Halk, heykellerin yanındaki havuzdan da su çıkarıp, yüzüne ve ellerine sürüyor. Yaşlı-genç, kadın-erkek herkesin yardım ve çare istemiyle akın ettiği bu yerde tapınağa gelenler, rahiplerin fallarına bakması karşılığında para ödüyor.

Tapınağın baş rahiplerinden biri, "Khamchanod, Payanak Şehri'nin kralı bir yılan vardır. Buraya gelen ziyaretçiler, sihri olduğuna inandığımız suya ve yılana hürmet ediyor. Gerekli hürmet gösterildiğinde halk için faydalı olacağı inancındayız. Şuanda sadece yerli turistler geliyor. Ümidimiz yabancı turistlerin de bu tapınağa ilgi duyması ve buranın dünyaya bir miras olarak kalmasıdır" dedi.