Üçüz Bebeklerin Ailesi Devletten Yardım Eli Bekliyor

Üçüz Bebeklerin Ailesi Devletten Yardım Eli Bekliyor

Ankara'da üçüz bebekleriyle birlikte toplam 6 çocukları olan Atak ailesi, kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor.

Üçüz Bebeklerin Ailesi Devletten Yardım Eli Bekliyor

Ankara'da üçüz bebekleriyle birlikte toplam 6 çocukları olan Atak ailesi, kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor.

Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, Şule Atak (37) prematüre olarak üçüz bebek dünyaya getirdi. Anne Şule Atak (37) ve baba Kuddusi Atak'ın (47) üçüz bebeklerle birlikte toplamda 6 çocuğu oldu. Devlet memuru olan baba Kuddusi Atak, geçim derdine düştü. Anne Şule Atak, İHA'ya yaptığı açıklamada, üçüz bebeklere bakmakta çok zorlandığını belirterek, "Biri susuyor, biri ağlıyor. Çok zor. Küçük oldukları için yemeleri de zor. Biberonla beslemeye daha yeni başladım. Onun için sürekli rahatsızlar. Çok zorlanıyorum" dedi.

Prematüre olarak dünyaya geldikleri için çok masraflı olduklarını söyleyen Atak, bebeklerin ilaçlarının çok pahalı olduğunu ve devletin ilaçları karşılamadığını ifade etti. Atak, doğumun Eylül'ün 6'sında gerçekleştiğini bildiren Şule Atak, bebeklerin 27 haftalık doğduğunu belirtti. Atak, "Destek bekliyorum, diğer çocuklarım da okuduğu için. Toplamda 6 tane çocuğum var. Biri üniversite, biri lise biri de ilkokula gidiyor. Kendim bakmakta zorlanıyorum. Gerekirse yardımcı tutmayı istiyorum" dedi.

Ev hanımı olduğunu ve çalışmadığını vurgulayan Atak, bebeklere yine de bakmakta zorlandığını ifade etti. Atak, bebeklerin isimlerini Eylül Eslem, Nilsu ve Elifnaz koyduklarını bildirdi. Atak, "Hiç mutlu olamadım çünkü bakmakta çok zorlanıyorum" şeklinde konuştu.

Atak, "Başbakanımızdan, Fatma Şahin'de yardım istiyoruz. Üçüzlerimize maddi ve manevi destek istiyoruz. Bakmakta çok zorlanıyorum. Bir şekilde bebekleri büyütmeye yardımcı olsunlar. Desteklerini her zaman bekliyorum. Çok zor geldi bana" dedi.

Kuddusi Atak, bebeklere bakmakta sıkıntı çektiklerini söyleyerek, "Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Yönlendirecek kimsemiz yok. Nasıl olacağını biz de bilmiyoruz" dedi.

Devlet memuru olduğunu belirten Atak, şu anda parmağını kırılması dolayısıyla raporlu olduğunu söyledi. Atak, "Annesi üç bebek olduğu için bakmakta zorlanıyor. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bizlere yol göstermelerini istiyoruz" şeklinde konuştu.

Bebeklerin üçüz olduğunu duyduklarında hem sevindiklerini belirten Atak, bebeklerin sıkıntılarını göğüslemeye çalışacaklarını ifade etti. Atak, "Biz üçüz olduğunu kabullenemedik, çok risk vardı. Her an düşük olabilirdi. Tabii, Cenab-ı Allah'ın verdiği başımızın gözümüzün üstüne. Yeni yeni kabulleniyoruz. Böyle şeylerde düşük tehlikesi fazla oluyormuş" diye konuştu.

Prematüre bebeklerin mamalarının ayrı olduğunu anlatan Atak, bir mamayı 160 liraya aldıklarını ve diğer mamanın da 35-40 lira civarında olduğunu ifade etti. Atak, bebeklere anne sütünün yetmediğini vurgulayarak, "Bebeklerin gittikçe yeme gramajları artıyor. Bundan sonrasında ne yapacağımızı bilmiyoruz" dedi. - ANKARA