Uçurtmalar Tutuklu Gazeteciler İçin Gökyüzünde

Uçurtmalar Tutuklu Gazeteciler İçin Gökyüzünde

Uçurtmalar Tutuklu Gazeteciler İçin Gökyüzünde
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

"dünya Basın Özgürlüğü Günü" nedeniyle 62 tutuklu gazetecinin fotoğraflarını taşıyan 62 uçurtma İstanbul Adalet Sarayı önünde uçuruldu.

"dünya Basın Özgürlüğü Günü" nedeniyle 62 tutuklu gazetecinin fotoğraflarını taşıyan 62 uçurtma İstanbul Adalet Sarayı önünde uçuruldu.

Haber - Kamera : Cem TURSUN/ İSTANBUL DHA

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde, aralarında CHP İzmir Milletvekili gazeteci Mustafa Balbay'ın da bulunduğu tutuklu 62 gazetecinin fotoğraflarını taşıyan 62 uçurtma uçurdu.

Aralarında Odatv davası kapsamında tutuksuz yargılanan gazeteciler Nedim Şener, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan ile CHP milletvekilleri Melda Onur, Kadir Gökmen Öğüt'ün de bulunduğu grup Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önündeki meydanda toplandı. Tutuklu gazetecilerin fotoğraflarının yer aldığı uçurtmaların meydanda uçurulmasının ardından basın açıklaması yapıldı.

ADALETİ SAĞLAMAK, HUKUKUN GEREĞİNİ YERİNE GETİRMEK KENDİ ELLERİNDE

TGS Başkanı Ercan İpekçi, "Tutuklu gazetecilerin fotoğrafları bulunan uçurtmaları göğe saldık, görmeyen gözleri görsün diye, Burası Avrupa'nın en büyük adalet sarayı Basından sorumlu Başbakan yardımcısı bu adalet saraylarında adaleti aradığını söyledi. Biz de adaleti kendi vicdanlarında aramalarını söylüyoruz. Adaleti sağlamak, hukukun gereğini yerine getirmek kendi ellerinde" dedi.

ÖZGÜR BASIN TUTUKLU, TUTUKSUZ OLANI İSE ÖZGÜR DEĞİL

CHP Milletvekili Melda Onur da, "Dileriz tutuklu gazeteciler bu uçurtmalar gibi özgür olurlar birgün beraber uçururuz. İçerde ve dışardaki bütün arkadaşlarımızın Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nü kutluyorum. Özgür basın tutuklu, tutuksuz olanı ise özgür değil. Dışardaki arkadaşlarımızında fikren özgür kalabildiği günleri diliyoruz" diye konuştu. CHP Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt de, "Gazetecileri örgüt lideri, üyesi olarak içerde tutanlar bu manzarayı görünce utanırlar diye düşünüyorum" dedi.

BELKİ UÇURTMALAR BİZE İNSANLARIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ GETİREBİLİR

Eylemin çok manidar olduğunu belirten gazeteci Nedim Şener ise, "İnsanların özgürlüğüne kavuşması dilekleri en iyi bu şekilde anlatılabilirdi. Çünkü bugüne kadar uçurulan barış güvercinleri bir sonuş vermedi. Belki uçurtmalar bize insanların özgürlüğünü getirebilir" dedi.

BABASININ UÇURTMASINI UÇURDU

Bu arada örgüt üyeliğinden Edirne Ceza İnfaz Kurumu'nda tutuklu bulunan gazeteci Erdal Süsem'in 4 yaşındaki oğlu Renas Süsem de babasının fotoğrafının bulunduğu uçurtmayı Nedim Şener'in yardımıyla uçurdu.

Renas'ın annesi Eylem Süsem de "Renas babasını hapishanede tanıdı. Her hafta görüşte babasının varlığını anladı. Görüş günleri yetmiyor. Bir çocuk 1 satlik görüşe babasını nasıl sığdırabilir. 1 saat dolduğunda feryat figan ağlıyor ve babasından ayrılamıyor" diye konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title