Uçucu Maddelerin Zararlarından İnsan Sağlığının Korunması Eğitimi

Uçucu Maddelerin Zararlarından İnsan Sağlığının Korunması Eğitimi

Rehber Öğretmenlerden Okullarındaki Öğrencilerine ve Öğrenci Velilerine Uçucu Maddelerin Zararları Hakkında Bilgilendirme Toplantıları Yapmaları Tavsiye Edildi.

Uçucu Maddelerin Zararlarından İnsan Sağlığının Korunması Eğitimi

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi'nin''Okul sağlığı hizmetlerinin yürütülmesi,Beyaz Bayrak Projesi ve Beslenme Dostu Okul Projesi çalışmalarının başlatılması ve uçucu madde içeren ürünlerin okul kantinlerinde satışının ve derslerde kullanılmasının önlenmesi, öğretmen veli ve öğrencilerin bu konuda bilinçlendirilmesi''konularında almış olduğu 26.01.2011 tarih ve 2011/01 nolu kararı doğrultusunda;

Tokat Sağlık Müdürlüğü, Ruh Sağlığı ve Sosyal Hastalıklar Şubesi Uçucu Maddelerin Zararlarından İnsan Sağlığının Korunması kapsamında 24.02.2011 Perşembe Günü saat 10:00'da Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü Konferans Salonunda rehber öğretmenlere eğitim düzenledi. Eğitime Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı ve Sosyal Hastalıklar Şub.Müd.Nurettin DURAKBAŞI, Tokat Devlet Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr.Nihat katılmıştır. Bu eğitimde 113 rehber öğretmene eğitim verilmiştir. Rehber öğretmenlerden okullarındaki öğrencilerine ve öğrenci velilerine uçucu maddelerin zararları hakkında bilgilendirme toplantıları yapmaları tavsiye edildi.

Tüm halkın konuya olan duyarlılığının arttırılmasına yönelik olarak denetim ve bilgilendirme çalışmalarının sürdüğünü bildiren İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin UÇAR, "Ülkemizde yürütülen Uçucu maddelerin Zararlarından İnsan Sağlığının Korunması Yönetmeliği doğrultusunda ilimizde denetim çalışmaları sürdürülmektedir. Uçucu madde kullanımı; halk sağlığını tehdit eden, mutlaka mücadele edilerek önlenmesi gereken bir sorundur. Uçucu madde hastalıklara, sakatlıklara neden olmakta, psikolojik ve maddi açıdan da kişi ve toplum sağlığını tehdit etmektedir.