Üçü de Albay

Üçü de Albay

Kolon Operasyonu Çerçevesinde Bir Askeri İhalede de Yolsuzluk Yapıldığı Gerekçesiyle Genelkurmay Askeri Savcılığı'na Gönderilen Dosyada İsimleri Bulunan Subayların Albay Olduğu Öğrenildi.

Üçü de Albay

Kolon Operasyonu çerçevesinde bir askeri ihalede de yolsuzluk yapıldığı gerekçesiyle Genelkurmay Askeri Savcılığı'na gönderilen dosyada isimleri bulunan subayların üçünün de Albay olduğu öğrenildi.

Kolon Operasyonu'nun ilk aşamasının tamamlanmasının ardından gözler Ankara Cumhuriyet Savcısı Mehmet Tamöz tarafından Genelkurmay'a gönderilen dosyaya çevrildi. Toplam 60 kişinin sorgulandığı 35 ihaleden 34'ünün, Sağlık Bakanlığı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi ihaleleri olduğu, bir tanesinin ise askeri bir ihale olduğu öğrenildi.

Konuyla ilgili bilgi veren yetkililer, çıkma (ihaleye katılanlara, ihaleyi terk etmeleri karşılığında verilen para) ve rüşvet yöntemiyle çalışan ihale şebekesinin üç lideri olduğu ayrıca yapılanmayı da 14 kişilik ana grubun oluşturduğunu kaydetti.

Operasyon kapsamında uzun süreli dinleme yapılan 55 firmanın kayıtlarında askeri şahıslarla ilgili görüşmeler de olduğu öğrenildi. Bu arada, şirketlerin kayıtlarında rüşvet çarkına ilişkin çek, senet gibi unsurların da yer aldığını kaydeden yetkililer, üçünün de Albay olduğu öğrenilen şahıslarla ilgili soruşturma yürütülmesi ve dava açılması için dosyanın Genelkurmay'a gönderildiğini ifade etti.(ANKA)

Kaynak: ANKA