Uçaktakiler İstanbul'a Getirilmeyi Bekliyor

Uçaktakiler İstanbul'a Getirilmeyi Bekliyor

Türk Hava Yolları'nın Tiran-istanbul Seferini Yapmakta Olan Tk-1476 Sefer Sayılı Boeing-737-400 Tipi Yolcu Uçağı, 107 Yolcu ile 6 Mürettebatıyla Bu Akşam Üstü Yunanistan Hava Sahasında Kaçırıldı. İtalya'nın Brindisi Havaalanı'na İndirilen Uçağı Kaçıranların Hakan Ekinci ve Soyadı Henüz Belirlenem...

Uçaktakiler İstanbul'a Getirilmeyi Bekliyor

Türk Hava Yolları`nın Tiran-İstanbul seferini yapmakta olan TK-1476 sefer sayılı Boeing-737-400 tipi yolcu uçağı, 107 yolcu ile 6 mürettebatıyla bu akşam üstü Yunanistan hava sahasında kaçırıldı. İtalya`nın Brindisi Havaalanı`na indirilen uçağı kaçıranların Hakan Ekinci ve soyadı henüz belirlenemeyen Mahmut isimli iki hava korsanı olduğu belirtildi. İtalya`ya sığınma talebinde bulunan hava korsanları, Brindisi Havaalanı`na indikten yaklaşık 3 saat sonra polise teslim oldu. Sağlık durumları ve moralleri iyi olan yolcular ve mürettebat, aynı uçakla Türkiye`ye dönmeyi bekliyor.

Arnavutluk`un başkenti Tiran`dan yerel saatle saat 16.20`de 5`i Türk 107 yolcuyla hareket eden İstanbul uçağı yerel saatle 18:40`ta Yunanistan semalarında kaçırılma sinyali verdi. Ardından İtalya`ya doğru yönelen uçak, Birindisi Havaalanı`na indi. Yunanistan semalarından ayrılana kadar uçağa 4 savaş uçağı eşlik etti.

KORSANLAR SİLAHSIZDI

Uçağın havaalanına inmesinin ardından hem Türkiye hem de İtalya`da endişeli bir bekleyiş başladı. Havaalanında geniş güvenlik önlemleri alınırken, Ankara`da da kriz merkezi kuruldu. Biri kokpitte, diğeri kabinde yolcuların arasında bekleyen korsanların, önce Papa`nın kasım ayındaki İstanbul ziyaretini protesto ettiği belirtildi, ancak daha sonra İtalyan polisi korsanların siyasi sığınma talebinde bulunduklarını açıkladı. İtalyan ANSA ajansı da korsanların Papa`ya mesaj iletmek istediklerini söylediklerini bildirdi. Korsanlar, basın mensupları ile de görüşmek istedi, ancak İtalyan yetkililer korsanlardan önce yolcuları serbest bırakmasını şart koştu. Yaklaşık 3 saat süren pazarlıkların ardından korsanlar herhangi bir şiddete başvurmadan teslim oldu.

Bu sırada THY Basın Müşaviri Ali Genç, uçağın kaptan pilotu Mürsel Gökalp ve yardımcısı Yavuz Yılmaz ile telefon görüşmesi yaptıklarını ve yolcuların güvende olduğuna dair bilgi aldıklarını açıkladı. Genç, silahsız olduklarını öğrendikleri korsanların uçağı nasıl kaçırdıklarına dair bilgi alamadıklarını kaydetti. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise korsanların uçağı şüpheli bir paket göstererek kaçırdıklarını söyledi.

Türk Hava Yolları yetkilileri uçak kaçırma olayının son bulduğunu belirterek, korsanların İtalya güvenlik güçlerine teslim olduğunu duyurdu. Yolcuların ve mürettebatın durumunun iyi olduğunu kaydeden THY yetkilileri, İtalya`daki işlemlerin tamamlanmasının ardından yolcuların aynı uçakla Türkiye`ye getirileceğini belirtti. Yolcuların İtalya`dan ayrılmasının 3 saati bulması bekleniyor.

VATİKAN YAKINDAN İZLEDİ

Bu arada uçağın kaçırılmasıyla ilgili gelişmeler Türkiye`de olduğu kadar Vatikan`dan da yakından izlendi. Vatikan Basın Bürosu Başkanı Federico Lombardi, ¨Bilgiler bizlere de ulaştı. Olayı izliyoruz. Hadiseye ilişkin ayrıntıların elimize ulaşmasını bekliyoruz¨ dedi. Vatikan, Papa`nın Türkiye ziyaretinin planlandığı gibi gerçekleşeceğini vurgulamayı da ihmal etmedi.

Kaynak: DHA