Uaek-iran Görüşmeleri Sona Erdi

Uaek-iran Görüşmeleri Sona Erdi

İran ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (Uaek) Heyeti Arasında 4 Günden Bu Yana Süren Görüşmeler Sona Erdi. İran, Müzakerelerin Olumlu ve Yapıcı Geçtiğini Açıkladı.

Uaek-iran Görüşmeleri Sona Erdi

İran ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) heyeti arasında 4 günden bu yana süren görüşmeler sona erdi. İran, müzakerelerin olumlu ve yapıcı geçtiğini açıkladı.

İran'ın başkenti Tahran'da, UAEK Başkan Yardımcısı Olli Heinonen ve İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi (UYGK) Genel Sekreteri Cevad Vaidi başkanlığında, pazartesi gününden bu yana süren müzakereler, 16 saat süren görüşmelerin ardından sona erdi.

İran heyetinin başkanı Vaidi, görüşmelerin "olumlu ve yapıcı geçtiğini, iki tarafın da müzakere sürecinden memnun olduklarını" söyledi.

UAEK heyetiyle P-1 ve P-2 santrifüjleri konusunda görüştüklerini ve belirsizlik bulunan kimi konulara yanıt verdiklerini beliten Vaidi, bundan sonra UAEK Yönetim Kurulu'na bu konuda rapor verilmesini beklediklerini kaydetti.

İran ve UAEK heyetleri, Ağustos ayında, İran'ın nükleer programında sorun oluşturan konuların çözümüne ilişkin bir yöntem ve takvim üzerinde anlaşmışlardı. Varılan anlaşma, İran'ın nükleer programının bu yılın sonuna dek çözüme kavuşturulmasını amaçlıyor.

Kaynak: AA