Uaea Yönetim Kurulu Olağan Toplantısı

Uaea Yönetim Kurulu Olağan Toplantısı

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (Uaea), 35 Üye Ülke Temsilcisinin Katılımıyla Kuzey Kore'nin Nükleer Faaliyet Dosyası ile İlgili Görüşmelere Başladı.

Uaea Yönetim Kurulu Olağan Toplantısı

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), 35 üye ülke temsilcisinin katılımıyla Kuzey Kore'nin nükleer faaliyet dosyası ile ilgili görüşmelere başladı.

UAEA Başkanı Muhammed El Baradey başkanlığında toplanan UAEA Yönetim Kurulu'nun Kuzey Kore ile ilgili toplantısına Türkiye gözlemci olarak katılıyor. Toplantıda, Kuzey Kore'ye nükleer faaliyetleriyle ilgili yapmış olduğu anlaşmanın yükümlülüklerini yerine getirmesi çağrısında bulunuldu.

Kuzey Kore Yogbyong nükleer tesislerindeki sökülme işlemleri, UAEA denetiminde yürütülüyor. Öte yandan, ABD ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin, Birleşmiş Milletler'in (BM) İran'a 3. yaptırım kararının UAEA tarafından da desteklenmesi için bir karar tasarısı hazırladı. Kurumun 35 asil üyesinden Rusya ve Çin'in de aralarında bulunduğu 14 ülkenin tasarıya açıktan karşı çıkması üzerine tasarıyı hazırlayan ABD ve AB ülkeleri, kabul edilme ihtimali bulunmaması nedeniyle tasarıyı oylamaya sunmadan geri çekti.

UAEA Yönetim Kurulu toplantısının yarın saat 10.00'da başlayacak oturumunda ise İran'ın nükleer faaliyetleri ile ilgili görüşmeler yapılacak.

(MEA-OYK-OYK-OK-D)