Uaea Başkanı Baradey'in İran Temasları

Uaea Başkanı Baradey'in İran Temasları

Tahran'da Bulunan Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Muhammed El Baradey, Bu Akşam İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney Tarafından Kabul Edildi.

Uaea Başkanı Baradey'in İran Temasları

Tahran'da bulunan Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Muhammed El Baradey, bu akşam İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney tarafından kabul edildi.

Görüşme sırasında İran'ın nükleer çalışmaları ile ilgili dosyanın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde kalması için hiçbir gerekçe olmadığını belirten Hamaney, İran'ın nükleer çalışmaları sorunun doğru bir şekilde çözülmesinin, ajans için önemli bir sınav olacağını dile getirdi. ABD'nin İran ile sorunlarının İran'ın nükleer çalışmaları ile sınırlı olmadığını kaydeden Hamaney, "Nükleer çalışmalar bahanesi ile İran'a baskı uygulayarak İran'ı kırabileceklerini sanan ABD hata ediyor. Bu bahane veya başka

bahanelerle İran halkını dize getiremezler'' ifadelerini kullandı. İran'ın nükleer silahların üretilmesi ve kullanılmasına dini gerekçelerle karşı olduğunun altını çizen Hamaney, ülkesinin nükleer çalışmaları ile ilgili sorunların bir an önce çözülmesini ümit ettiğini söyledi.

İran Nükleer Enerji Kurumu Başkanı Golam Rıza Agazade'nin de hazır bulunduğu görüşme sırasında konuşan Baradey ise, İran'ın çalışmalarını şeffaflaştırmak için ajansla son aylarda iyi bir işbirliği yaptığını belirtti. Nükleer enerjiden yararlanmanın İran'ın hakkı olduğunu sözlerine ekleyen Baradey, tek çözümün müzakere olduğunun altını çizerek İran'ın dosyasının bir an önce BM Güvenlik Konseyi'nden ajansa geri dönmesini ümit ettiğini kaydetti.

(SS-EA-EA-OK-D)

Kaynak: İHA